Jakie są najczęściej popełniane błędy przez copywriterów?

Jakie są najczęściej popełniane błędy przez copywriterów?
Podziel się ze znajomymi :)Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0

Niektórym osobom wydaje się, że pisanie tekstów to łatwa, przyjemna praca, którą może wykonywać w zasadzie każdy. Faktycznie, nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia w tym temacie – nie ma żadnych studiów czy kursów copywriterskich. Teoretycznie studia takie jak polonistyka czy dziennikarstwo mogą pomóc, ale to też nie jest reguła.

Dzisiaj jednak nie chcemy przyjrzeć się temu, kto może zostać copywriterem. Chcemy przybliżyć temat błędów, które może popełniać pisarz niezależnie od stażu i doświadczenia – te problemy mogą dotknąć zarówno osobę, która dopiero zaczyna swoją przygodę z pisaniem tekstów, jak i nieco bardziej doświadczonego pisarza. Przedstawimy to, co najbardziej może zaszkodzić Ci w karierze copywritera, dlatego jeśli czujesz, że nagminnie popełniasz któryś z poniższych błędów, warto zacząć zwracać większą uwagę na tworzone przez siebie treści.

student-849828_1920

1. Niestosowanie się do zasad poprawności językowej

Wcale nie chodzi nam o poziom profesora Miodka czy Bralczyka i mistrzowskie operowanie zasadami gramatycznymi czy interpunkcyjnymi. Każdemu zdarza się jakaś pomyłka i postawienie przecinka nie tam gdzie trzeba. Bardziej chodzi o rażące błędy czy to fleksyjne, czy też gramatyczne (nie wspominając o ortograficznych). Takie pomyłki potrafią o 180 stopni zmienić wydźwięk zdania. Przykład? „Dostałem rower od dziadka, który się zepsuł.” – ale chwileczkę… Kto lub co w zasadzie się zepsuło? Rower? Z kontekstu zdania wynika, że jednak dziadek.

Poprawność językową narusza także niedopasowanie stylu wypowiedzi. Słownictwo powinno być dopasowane do tematyki i potencjalnych odbiorców. Jeśli nie dostosujesz języka do okazji, może na tym znacznie ucierpieć odbiór strony Twojego klienta.

2. Nieumiejętne „lanie wody”, czyli rozmijanie się z tematem

Napisanie krótkiego tekstu nie stanowi problemu, ale kiedy w grę wchodzi większa liczba znaków, możesz mieć kłopot z wyprodukowaniem takiego artykułu. Umiejętność lania wody jest bardzo przydatna w pracy copywritera, lecz wszystko należy robić z umiarem. Powtórzenie dziesiąty raz tego samego zdania (nawet innymi słowami) nie jest rozwiązaniem, podobnie jak zgrabne przejście na zupełnie inny temat, kompletnie niezwiązany z ogólną tematyką tekstu.

3. Brak kreatywności

Punkt 2. jest wynikiem właśnie braku kreatywności i pomysłu na tekst. Fakt jest taki, że copywriter powinien mieć szeroką wyobraźnię, a najlepiej tysiąc pomysłów na minutę. Niestety kreatywność to cecha, której nie da się nabyć tak po prostu. Można ją rozwijać, ale jej zupełny brak może stanowić nie lada problem przy tworzeniu unikalnych tekstów.

4. Nachalna reklama

Oczywiście doskonale wiemy o tym, że produkt czy usługa, którą oferuje klient zlecający nam tekst, to najlepsze możliwe rozwiązanie. A nawet jeśli nie jesteśmy do tego przekonani, to musimy się przekonać, ponieważ klient płaci nam za to, by napisane przez nas teksty sprzedawały jego ofertę i mnożyły zyski.

Jednak nie można popadać ze skrajności w skrajność. Nadmierne i nachalne przekonywanie odbiorcy do tego, że oferowane produkty czy usługi są najlepsze, może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Odbiorca zda sobie sprawę z tego, że ktoś próbuje mu coś na siłę wcisnąć. To budzi irytację, a w efekcie rezygnację z zakupu.

5. Brak pokory

Coś jest w powiedzonku „Klient nasz Pan”. Pamiętaj o tym, że zleceniodawca ma prawo do uwag i krytyki. To on płaci za usługę, dlatego wymaga pewnego poziomu. Musisz też brać pod uwagę, że treści pojawiające się na jego stronie internetowej świadczą zarówno o nim samym, jak i o sprzedawanych produktach. Potencjalny odbiorca nie pomyśli „co za copywriter to pisał – przecież to jest w ogóle nieczytelne!”. Raczej będzie to brzmiało „co też ten sprzedawca miał na myśli?”.

Pokora jest zatem cechą, którą musi posiadać każdy copywriter chcący faktycznie zajmować się tym zawodowo. A same uwagi mogą dotyczyć właściwie wszystkiego – od nietrzymania się tematu, bo błędy merytoryczne czy językowe. Każdą uwagę należy wziąć do serca i wyciągnąć z nich naukę. Z drugiej strony jednak nie można się nimi zadręczać, a tym bardziej od razu rezygnować z pisania tekstów, ponieważ jeszcze inne przysłowie mówi „błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi”.

Wszyscy copywriterzy przynajmniej raz popełnili każdy z tych błędów. Czasem mamy gorszy dzień, niekiedy po prostu dany temat nam „nie leży” i do tekstu wkradają się chochliki. Niekiedy uważamy, że tekst naprawdę wyszedł nam świetny, a jednak spotyka się on z krytyką, a wtedy unosimy się pychą. Najważniejsze to jednak się nie poddawać i cały czas szkolić swój warsztat pisarski, ponieważ to właśnie praktyka czyni mistrza.

Jeśli nie wiesz, czy pisanie tekstów jest dla Ciebie, możesz zawsze spróbować na naszym portalu Textbookers.com. Na starcie zaczniesz od łatwiejszych zleceń, na których sprawdzisz swoje umiejętności, a z każdym kolejnym tekstem nauczysz się coraz więcej, by móc przejść do bardziej profesjonalnych zadań.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>