Wokół pisowni ponad to i ponadto toczy się wiele sporów, a fakt, że zarówno w jednej jak i drugiej sytuacji zapis jest poprawny, nie ułatwia sprawy. Wszystko bowiem zależy od tego, co faktycznie ma zostać przekazane odbiorcy. Warto zatem wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z partykułą ponadto, a kiedy z wyrażeniem przyimkowym ponad to, aby uniknąć błędów językowych, a także tłumaczenia się z faktycznego sensu zdania.

Partykuła ponadto
W zdania, w których treść jednej jego części wynika z drugiej, lub kiedy szukamy wyrażenia bliskoznacznego dla „dodatkowo” czy „oprócz tego”, wykorzystywana jest partykuła ponadto, pisana łącznie, a więc zapis w postaci rozdzielnej byłby błędny. Przykładów takiej właśnie, poprawnej pisowni, jest wiele.
Przykłady:
Zmarzła a ponadto zmokła, dlatego się rozchorowała.
Dobry plan i dogłębna analiza rynku bardzo się przydadzą, a ponadto przyda się kapitał własny.
Osiągnięcie dobrej formy wymaga samodyscypliny i regularnych treningów, ponadto przyda się też właściwa dieta.
Wyrażenie przyimkowe ponad to
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyrażenia przyimkowego, złożonego właśnie z przyimka „ponad” oraz zaimka „to”. Wyrażenia takie stosuje się, aby:
– wyrazić położenie czegoś wyżej względem innej rzeczy, także w znaczeniu niedosłownym. W takich przypadkach bardzo często zaimek „to”, zastępuje rzeczownik, aby uniknąć powtórzenia.
– wskazać większą wartość jednej rzeczy nad inną,
– wskazać odmienność człowieka, rzeczy lub zjawiska wobec ogólnych tendencji/ podkreślić zdystansowanie/ zobrazować przekroczenie jakiś norm.
Przykłady:
Dachy ratusza były dotąd najwyższe w mieście. Nowy biurowiec sięgał ponad to.
Wartości materialne są ważne, jednak te niematerialne sięgają ponad to.
Średnia wzrostu nastolatek w tym wieku wynosi 1,65 m., wzrost Anny jest ponad to.