Rozumiem czy rozumie/rozumię

rozumiem-czy-rozumie

Macie czasem problem z odmianą czasowników przez osoby? Jeśli tak, to warto od czasu do czasu przypomnieć sobie zasady koniugacji i znać jej typy. W momencie, kiedy zastanawiacie się, czy właściwa jest forma rozumiem czy rozumie, a właściwie rozumię, warto umiejscowić czasownik ten w odpowiedniej grupie i wszystko powinno stać się jasne!

ROZUMIEM CZY ROZUMIE

Ja rozumiem czy rozumie/rozumię? Otóż w 1 os.l.p zawsze z końcową „ę”. A zatem, kiedy chcemy stwierdzić, że jakąś cześć wiedzy/fakt/uczucia/sytuacje przyjmujemy mając świadomość ich źródeł i przebiegu, jedyną poprawną formą będzie „rozumiem”. Czasownik „rozumieć” należy bowiem do grupy koniugacyjnej, w której temat słowa w czasie teraźniejszym kończy się samogłoską „e”.Rozumię” jest absolutnie niedopuszczalną formą tak w piśmie, jak i w mowie, dlatego należy jej bezwzględnie unikać.

Z kolei „rozumie” to nic innego, jak czasownik „rozumieć” w 3.os.l.p. Ja rozumiem – on/ona/ono – rozumie. W mowie wiele osób nie różnicuje 1 i 3 osoby liczby pojedynczej,. Pomijają w tym pierwszym przypadku „ę” i wmawiają czasownik tak jak w 3.os.l.pl. Komunikat „Ja rozumie” nie brzmi jednak dobrze. Warto wiec dołożyć staranności, aby zarówno w tekstach, jak i w wypowiedziach, akcentować polską końcówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.