Rzadko czy żadko?

rzadko-czy-zatko-jak-zapisac

Poprawność pisowni w języku polskim to zbiór zasad ortografii, gramatyki i interpunkcji, a także stylistyki. Razem sprawiają one, że słowo pisane jest nie tylko zrozumiałe, ale i przyjazne dla niego. Z tych wszystkich składowych ortografia jest najbardziej fundamentalną dziedziną, a błędy w tym zakresie najbardziej rażące. Chcąc ich uniknąć, warto więc wiedzieć czy właściwy jest zapis rzatko, żatko, rzadko czy zatko, jak to zapisac, aby uniknąć rażącej wpadki?

rzadko czy żadko jak to zapisać

W sieci znaleźć można niemal wszystkie warianty złej pisowni tego przysłówka, pochodzącego od przymiotnika „rzadki”. Zapis właśnie jego, sugeruje niemal natychmiastowo poprawną formę przysłówka. A zatem, niezależnie od tego, czy mowa jest o konsystencji danej cieczy, natężeniu pewnych sytuacji/czynności czy zjawisk, czy też o ułożeniu przestrzennym, odpowiedź zawsze brzmi „rzadko”.

Doszukując się jakiejś zasady dla takiej właśnie pisowni, niestety trudno będzie ją znaleźć. Zapis ten po prosty trzeba zapamiętać, a najlepiej obyć się z nim wzrokowo, upewniając się, że w tekstach, po które sięgamy, jest on zapisany poprawnie. W razie wątpliwości odnośnie pisowni, zawsze polecamy także sięganie po synonimy, których w naszym rodzimym języku nie brakuje. Do tematu synonimów odsyłamy tu Synonimy w tekstach SEO – musisz je znać!

Wyrazy zastępcze dla przysłówka rzadko

nieczęsto, sporadycznie, od czasu do czasu – w kontekście natężenia

nie za gęsta, rozwodniona, płynna – dla opisu konsystencji (przy przymiotniku w rodzaju żeńskim)

swobodnie, co jakiś czas, luźno – gdy mówimy o ułożeniu przestrzennym.

Czas na przykłady:

Obecnie zdarza się to bardzo rzadko.

Krzewy zostały posadzone rzadko, aby zapewnić odpowiedni dostęp światła.

Rzadko dziś można spotkać taką postawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.