Poprawność pisowni w języku polskim to zbiór zasad ortografii, gramatyki i interpunkcji, a także stylistyki. Razem sprawiają one, że słowo pisane jest nie tylko zrozumiałe, ale i przyjazne dla niego. Z tych wszystkich składowych ortografia jest najbardziej fundamentalną dziedziną, a błędy w tym zakresie najbardziej rażące. Chcąc ich uniknąć, warto więc wiedzieć czy właściwy jest zapis rzatko, żatko, rzadko czy zatko, jak to zapisac, aby uniknąć rażącej wpadki?

W sieci znaleźć można niemal wszystkie warianty złej pisowni tego przysłówka, pochodzącego od przymiotnika „rzadki”. Zapis właśnie jego, sugeruje niemal natychmiastowo poprawną formę przysłówka. A zatem, niezależnie od tego, czy mowa jest o konsystencji danej cieczy, natężeniu pewnych sytuacji/czynności czy zjawisk, czy też o ułożeniu przestrzennym, odpowiedź zawsze brzmi „rzadko”.
Doszukując się jakiejś zasady dla takiej właśnie pisowni, niestety trudno będzie ją znaleźć. Zapis ten po prosty trzeba zapamiętać, a najlepiej obyć się z nim wzrokowo, upewniając się, że w tekstach, po które sięgamy, jest on zapisany poprawnie. W razie wątpliwości odnośnie pisowni, zawsze polecamy także sięganie po synonimy, których w naszym rodzimym języku nie brakuje. Do tematu synonimów odsyłamy tu Synonimy w tekstach SEO – musisz je znać!
Wyrazy zastępcze dla przysłówka rzadko
– nieczęsto, sporadycznie, od czasu do czasu – w kontekście natężenia
– nie za gęsta, rozwodniona, płynna – dla opisu konsystencji (przy przymiotniku w rodzaju żeńskim)
– swobodnie, co jakiś czas, luźno – gdy mówimy o ułożeniu przestrzennym.
Czas na przykłady:
Obecnie zdarza się to bardzo rzadko.
Krzewy zostały posadzone rzadko, aby zapewnić odpowiedni dostęp światła.
Rzadko dziś można spotkać taką postawę.