Stopniowanie przymiotników zasady

Stopniowanie-przymiotnikow-zasady

Istnieją takie elementy języka polskiego, które rządzą się niezmiennymi zasadami. Strona czynna i bierna, odmiana przez przypadki czy właśnie stopniowanie przymiotnikow. Zasady tych operacji na częściach mowy należy bezwzględnie znać , aby móc swobodnie tworzyć dobre teksty SEO. Przypomnijmy, jak tworzy się stopień wyższy i najwyższy przymiotników.

Stopniowanie przymiotników zasady

Przymiotniki w języku polskim stopniuje się na dwa sposoby, a wybór konkretnego zależy od tego, czy mamy do czynienia z przymiotnikiem regularnym czy nieregularnym. Regularne to te, w których nie zmienia się temat fleksyjny (trzon) wyrazu wraz ze wzrostem stopnia. Nieregularne – odwrotnie, zmieniają się całkowicie w miarę podwyższania, lub obniżania stopnia.

Przykłady powinny lepiej zobrazować ten fakt:

Stopniowanie przymiotnikow nieregularnych: zły – gorszy – najgorszy/ dobry – lepszy – najlepszy.

Wracając jednak do przymiotników regularnychstopniuje się je w języku polskim na dwa sposoby. W sposób prostydodając do stopnia równego końcówkę – szy/sza/sze lub –ejszy/ejsza/ejsze w  stopniu wyższym i przy stopniu najwyższym przedrostek „naj” do stopnia wyższego.

Przykłady:

Prosty – prostszy – najprostszy  

Szczera – szczersza – najszczersza

Pyszne – pyszniejsze – najpyszniejsze

W momencie, kiedy zabieg ten jest niemożliwy, zwrócić się trzeba w kierunku stopniowania opisowego. Spróbujcie sobie bowiem poddać stopniowaniu przymiotnik „różowy” w  sposób prosty. Różowy – różowszy – najróżowszy? Nie!
Większość kolorów wymaga właśnie stopniowania opisowego, polegającego na dodaniu do stopnia równego „bardziej” w stopniu wyższym i „najbardziej” w stopniu najwyższym.

Przykłady:

Różowy – bardziej różowy – najbardziej różowy

Ekscytujący – bardziej ekscytujący – najbardziej ekscytujący

Pracowity – bardziej pracowity – najbardziej pracowity.

Stopniowanie przymiotników zasady

I to w zasadzie komplet podstaw rządzących tematem stopniowania w górę. O tym, jak stopniować w dół, jakich przymiotników absolutnie nie stopniować, a także jak przebiega stopniowanie przysłówków, przeczytacie w naszym wpisie „Stopniowanie bez tajemnic”. Z artykułu dowiecie się również o najczęstszych błędach i dobrych praktykach, które pozwolą ich uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.