Teoretycznie odmiana przez przypadki w języku polskim to umiejętność, której nabywa się jeszcze w szkole podstawowej i z racji powszechnego użycia, trudno umiejętność tą zapomnieć. Co jednak w sytuacjach, w których nie ma pewności, jak dokładnie odmieniony powinien być wyraz? Na pewno jest kilkadziesiąt słów, których odmiana bywa kłopotliwa i często wkradają się tam błędy. Co na przykład ze słowem „cudzysłów”? Poprawnie jest w cudzysłowie czy w cudzyslowiu?

Sprawdźmy!
Cudzysłów to znak interpunkcyjny, który w tekstach seo nie pojawia się zbyt często, co nie oznacza, że nie warto wiedzieć, jak wygląda jego poprawna odmiana przez przypadki. Przypomnijmy ją zatem w liczbie pojedynczej, gdyż najczęściej właśnie ona jest wykorzystywana.
Mianownik (kto? co?) Cudzysłów
Dopełniać (kogo? czego?) Cudzysłowu
Celownik (komu? czemu) Cudzysłowowi
Biernik (kogo? co?) Cudzysłów
Narzędnik (z kim? z czym?) Cudzysłowem
Miejscownik (o kim? o czym?) Cudzysłowie
Wołacz (o!) Cudzysłowie
Nie ma więc wątpliwości – jedyną poprawną formą miejscownika jest „cudzysłowie”, a za każdym razem, kiedy zapisane zostanie „w cudzysłowiu” mamy do czynienia z błędem.
Warto także zwrócić uwagę na dopełniacz, sprawiający równie dużo problemów. Otóż cudzysłów to wyraz rodzaju męskiego a zatem kogo? czego? (nie ma) tylko i włącznie cudzysłowu, a nie jak często można przeczytać „cudzysłowa”.