W cudzysłowie czy w cudzysłowiu

w-cudzysłowie-czy-w-cudzysłowiu

Teoretycznie odmiana przez przypadki w języku polskim to umiejętność, której nabywa się jeszcze w szkole podstawowej i z racji powszechnego użycia, trudno umiejętność tą zapomnieć. Co jednak w  sytuacjach, w których nie ma pewności, jak dokładnie odmieniony powinien być wyraz? Na pewno jest kilkadziesiąt słów, których odmiana bywa kłopotliwa i często wkradają się tam błędy. Co na przykład ze słowem „cudzysłów”? Poprawnie jest w cudzysłowie czy w cudzyslowiu?

W CUDZYSŁOWIE CZY W CUDZYSŁOWIU

Sprawdźmy!

Cudzysłów to znak interpunkcyjny, który w tekstach seo nie pojawia się zbyt często, co nie oznacza, że nie warto wiedzieć, jak wygląda jego poprawna odmiana przez przypadki. Przypomnijmy ją zatem w liczbie pojedynczej, gdyż najczęściej właśnie ona jest wykorzystywana.

Mianownik (kto? co?) Cudzysłów

Dopełniać (kogo? czego?) Cudzysłowu

Celownik (komu? czemu) Cudzysłowowi

Biernik (kogo? co?) Cudzysłów

Narzędnik (z kim? z czym?) Cudzysłowem

Miejscownik (o kim? o czym?) Cudzysłowie

Wołacz (o!) Cudzysłowie

Nie ma więc wątpliwości – jedyną poprawną formą miejscownika jest „cudzysłowie”, a za każdym razem, kiedy zapisane zostanie „w cudzysłowiu” mamy do czynienia z błędem.

Warto także zwrócić uwagę na dopełniacz, sprawiający równie dużo problemów. Otóż cudzysłów to wyraz rodzaju męskiego a zatem kogo? czego? (nie ma) tylko i włącznie cudzysłowu, a nie jak często można przeczytać „cudzysłowa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.