Zagwozdka czy zagwostka

zagwozdka-czy-zagwostka-poprawna-forma-pisownia

Zagadki, pułapki, wątpliwości językowe to ni mniej ni więcej pewne problemy do rozwiązania, którym warto śmiało wychodzić naprzeciw. Znacie jeszcze jakiś wyraz bliskoznaczny dla ich określenia? A co powiecie na zagwozdkę? Stanowi idealny sposób na wyrażenie pewnej niewiadomej, a dla niektórych sama dosłownie nią jest. Zagwozdka czy zagowstka – poprawna forma, pisownia tego słowa i jego pochodzenie – warto to wiedzieć!

ZAGWOZDKA CZY ZAGWOSTKA POPRAWNA FORMA PISOWNIA ZNACZENIE

Rusycyzm, o którym mowa, może być dziś kojarzony bardzo pejoratywnie, nie oznacza to jednak, że nie jest on wykorzystywany – zwłaszcza w mowie potocznej. Jego znaczenie w języku polskim zmieniało się i nabierało nowych wymiarów, gdyż pierwotnie słowo to jest pochodną słowa „zagwoździć” – a więc zatkać coś, naprawić dziurę, uzupełnić pewien brak. Zagwozdka z kolei w dość ogólnym ujęciu to to, co trzeba „zagwoździć”, a więc owa dziura, owy brak – pewna pustka (nie mająca jednak wymiaru fizycznego czy przestrzennego). To po prostu pytanie, na które szukamy odpowiedzi.

Przechodząc jednak do sedna sprawny, znając źródło słowa „zagwozdka” niemal naturalna wydaje się jego poprawna pisownia. A zatem właściwa jest jedynie forma pochodząca od słów „gwóźdź”, „zagwoździć” – czyli przez „z” i „d”. Zagwostka, zagwosdka, zagowztka – to wszystko błędy ortograficzne, których kategorycznie należy unikać. Jeśli chcemy rozwiązać problem, zagwozdkę należy „zagwoździć”, pozbywając się tym samym problemu.

Przykłady

Ja napisać to poprawnie? To była prawdziwa zagwozdka!

Niektóre pytania studentów stanowiły prawdziwą zagwozdkę dla wykładowcy.

Dziękuję za pomoc. To zadanie było dla mnie prawdziwą zagwozdką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.