Zawieźć czy zawieść

zawiezc-czy-zawiesc-czesto-mylone-czasowniki

Zawieść czy zawieźć? Która forma czasownika jest poprawna w języku przelewanym na papier? A może mamy do czynienia z dwoma niezależnymi opisami zupełnie innych czynności i obie formy są jak najbardziej poprawne?

Dokładnie tak jest.  Otóż można kogoś „zawieść” i nie „zawieźć” go na czas, na umówione spotkanie.

zawieźć czy zawieść często mylone czasowniki

Skąd wątpliwości i liczne błędy w tym zakresie? Dlaczego zawiezc/ zawiesc – czesto mylone czasowniki, sprawiają tyle trudności i zmieniają sens całej wypowiedzi? Gdy bowiem czynność opisującą dokładnie dowiezienie kogoś, dostarczenie czegoś w inne miejsce, staje się w mowie pisanej opisem niedotrzymania słowa, nadużycia czyjegoś zaufania lub niespełnienia konkretnych oczekiwań, to mowa o błędzie.  Otóż winę za to ponosi wymowa czasownika „zawieźć”, w którym bezdźwięczne „ź” sprawia wiele problemów.

A zatem zapamiętać po prostu trzeba, że „zawieźć” można siebie, kogoś lub coś – gdzieś. W razie wątpliwości warto sobie czasownik odmienić, bo o ile bezokolicznik może budzić wątpliwości, to już forma osobowa nie. Zawieźć – zawiozę – zawiezieni – od razu sugeruje to „ź” wymienne na „z” czy „zi”.

Przykłady:

Trzeba to zawieźć na 10:00.

O której mam Cię zawieźć do lekarza?

Paczki trzeba odebrać od kuriera, a następnie zawieźć je na adres wskazany przez klienta.

Kiedy jednak czujemy się zawiedzeni lub zawodzimy kogoś, czyli nasze oczekiwania nie zostały spełnione lub sami nie dotrzymaliśmy słowa, nie spełniliśmy prośby lub obietnicy, to zdecydowanie mowa o czasowniku „zawieść”. W tym przypadku bezokolicznikowe „ś” wymienne jest w formach osobowych na „d”, dzi” czy „dz”.

Przykłady:

Postaram się nie zawieść samego siebie i będę biegał każdego dnia.

Nie chciałam was zawieść, przepraszam.

Zawieść można się na każdym, nawet najbardziej zaufanym człowieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.