Zmiany w cenniku zleceń

Podziel się ze znajomymi :)Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0

Od kilku miesięcy na fali wzrostu popularności portalu TextBookers zmagamy się ze wzrostem liczby niezrealizowanych zleceń. Oprócz wcześniejszych działań które podjęliśmy w celu eliminacji tego zjawiska zauważyliśmy jeszcze dwa problemy:

1. Zbyt mała liczba copywriterów w stosunku do ilości zleceń.

Mimo, że z naszym portalem współpracuje kilkaset osób to wciąż jest to zbyt mała liczba, aby sprostać rosnącej liczbie klientów.

2. Nieprawidłowo dodawane zlecenia

Bardzo często klienci dodając zlecenie wybierają zły typ tekstu nieodpowiadający zamówieniu bądź niedokładnie opisują na czym im zależy przez co copywriter nie podejmuje się zlecenia w obawie przed niską oceną wynikającą z niezrozumienia z klientem.

Rozwiązania?

Ad 1.

Tutaj z ankiety przeprowadzonej wśród copywriterów jasno wynika, że głównym czynnikiem zachęcającym do większej aktywności jest wyższe wynagrodzenie. W związku z tym w maju przeprowadzimy eksperyment:

Od 5 maja wzrosną ceny za poszczególne typy tekstów a różnica we wzroście cen zostanie przekazana na zwiększenie zarobków osób piszących.

Chcemy jednak uniknąć sytuacji w której klienci zapłacą więcej za teksty a ich realizacja zostanie na tym samym poziomie. Z tego względu od 5 maja dodamy również nowy typ doładowania z bonusem 25% (standardowy największy bonus 15% plus dodatkowy bonus 10%) który pokryje w większości wzrost cen. Tym samym koszt majowego eksperymentu pokryje TextBookers :)

Jeżeli okaże się, że wzrost wynagrodzeń istotnie polepszył realizację zleceń to od 1 czerwca usuniemy bonusowe doładowanie i klienci wprawdzie zapłacę trochę więcej ale będąc pewnym lepszej jakości usług.

Nowe ceny usług kształtować się będą następująco:

Tekst preclowy: Cena: 1,70 pkt/1000 znaków, Wynagrodzenie copywritera: 1,30 pkt/1000 znaków

Tekst zapleczowy: Cena: 2,80 pkt/1000 znaków, Wynagrodzenie copywritera: 2,00 pkt/1000 znaków

Tekst tematyczny: Cena: 5,50 pkt/1000 znaków, Wynagrodzenie copywritera: 3,80 pkt/1000 znaków

Tekst specjalistyczny: Cena: 12,00 pkt/1000 znaków, Wynagrodzenie copywritera: 8,50 pkt/1000 znaków

Opis do katalogu: Cena: 2,10 pkt/1000 znaków, Wynagrodzenie copywritera: 1,60 pkt/1000 znaków

Opis produktu: Cena: 3,20 pkt/1000 znaków, Wynagrodzenie copywritera: 2,10 pkt/1000 znaków

Ad 2.

a) Tutaj przede wszystkim raz jeszcze odsyłamy do szczegółowego opisu typów tekstów:

https://www.textbookers.com/pomoc/opis-typow

Zachęcamy również do dokładnego opisywania zleceń.

b) W najbliższych miesiącach wprowadzimy system komunikacji na linii copywriter-klient który pozwoli wyjaśniać na bieżąco niejasności związane ze zleceniem.

Mamy nadzieję, że eksperyment zakończy się sukcesem i od czerwca będziemy mogli cieszyć się jeszcze szybszą i sprawniejszą realizacją zleceń :)

  1. Najbardziej istotne – z mojego skromnego punktu widzenia – jest możliwość kontaktu z klientem w trakcie realizacji zlecenia. Ewidentnie przydałby się jakiś wewnętrzny komunikator. Teraz to wygląda tak, że albo pisze się domyślając się co zleceniodawca miał na myśli, albo – i to jest ta lepsza sytuacja – wysyłając tekst zamieszcza się pod nim swojego maila,z prośbą o kontakt ( o ile klient zdecyduje się coś dalej zlecać, to przynosi pozytywny efekt).

    1. To jest dobry co do zasady pomysł, jednak czy pisząc teksty za 2 zł dobrze jest otwierać się na kontakt z Klientem by mógł on mnożyć wymagania co do tekstu i bezpośrednio do nas pisać? To może wydłużać czas realizacji zleceń… a tak pobieramy tekst za tekstem i oczekujemy na ew. odp. od moderatora. Nie wiedziałam, że można podawać kontakt do siebie w panelu….

  2. Jak dla mnie doskonała wiadomość.
    Trochę zacząłem się martwić malejącą praktycznie do zera ilością dostępnych zleceń- ale jak rozumiem wynika to z nadchodzących zmian.
    Trzymam kciuki za Was – żeby pomysł wypalił, zadowoleni klienci składali więcej ciekawych zamówień, a także oczywiście za siebie – żeby te ciekawe zamówienia realizować na szkolną „6″.

  3. podwyższenie stawek powinno pomóc, ja bym dodatkowo zniósł kryteria ocen dla precli, bo przeciez to niemerytoryczny artykuł do zapychania „śmieciowych” stron…. teraz agencje kasują za Content marketing niebotyczne pieniądze, a to nic innego jak ładniejsza nazwa artykułów preclowych, no moze troche bardziej starannie napisanych(bo kto by za te pieniądze sie nie postarał)

  4. Popieram @Pati co do nie otwierania się na kontakt z klientem. Do kategorii SEO (precle, zaplecza, opisy do kat.) moim zdaniem pasuje to jak pięść do nosa, będą się tylko mnożyły wymagania od czapy. Co innego w wyższych kategoriach, jak tematyczne i specjalistyczne, tam by się to przydało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>