Pomoc

Opisy typów

Poniżej znajdują się opisy poszczególnych typów tekstów, użyteczne przede wszystkim dla klientów.

Opisy katalogowe są zazwyczaj krótkie. Katalogi internetowe to przecież tylko zbiór wizytówek firm, zwykle zresztą nieszczególnie dokładnych. Popularne są katalogi, w których minimalna długość wpisu waha się w granicach od 300 do 600 znaków. Przedstawienie oferty w tak małej ilości tekstu jest dość trudne, więc opisy do katalogów, jeśli są krótkie, raczej same w sobie nie będą stanowiły źródła odwiedzin (nawet w lepszych katalogach). Jeśli chodzi tylko o zdobycie linku – oczywiście jakiś link zdobędziesz, natomiast jego wartość będzie raczej niewielka. Katalogi wykorzystuje się dzisiaj raczej nie jako samodzielne narzędzia wzmacniające pozycję strony, ale częściej do poprawy szybkości indeksacji.

Teksty preclowe są zdecydowanie wciąż najpowszechniej stosowaną „obudową” dla linków prowadzących do pozycjonowanej strony. Wiele precli podniosło jednak swoje wymagania dotyczące jakości tekstów i ilości znaków, dlatego stara taktyka polegająca na publikacji sto razy tego samego tekstu o długości 1000 zbs nie przynosi zbyt dobrych efektów. Pamiętaj, że teksty preclowe nie są artykułami o dużej wartości merytorycznej. Jeśli potrzebujesz artykułu wartościowego, powinieneś zdecydować się na teksty zapleczowe lub artykuły tematyczne.

Jeśli chodzi o teksty zapleczowe, te są pod względem merytorycznym klasę wyżej od precli. Co prawda większość zapleczy pozycjonerskich i tak nie jest raczej miejscem na dysputy naukowe i wielkie debaty merytoryczne, ale opłaca się umieszczać w zapleczach dobre artykuły, gdyż pozwala to na przyciągnięcie ruchu z długiego ogona, nie mówiąc o pozytywnych konsekwencjach zbudowania wizerunku profesjonalisty. Zaplecza SEO powinny być ściśle powiązane tematycznie z promowaną stroną – pamiętaj, że Google większą moc nadaje linkom przychodzącym właśnie z takich stron, które już na pierwszy rzut oka dotyczą podobnej problematyki.

Teksty tematyczne – TextBookers oferuje możliwość zakupu dwóch rodzajów takich tekstów: zwykłe artykuły tematyczne oraz artykuły specjalistyczne. Pierwsze z nich doskonale nadają się do wzbogacania zaplecza, a także jako teksty do przedruku lub na przykład na blog firmowy o lżejszym charakterze. Taki tekst nie musi być napisany w pełni profesjonalnym językiem, ale pewne fachowe określenia powinny się pojawiać. Oczywiście do jego napisania trzeba wykorzystać różne źródła: zwykle wystarczą strony internetowe, więc możesz oczekiwać swoistego przeglądu wiedzy i tekstów dotyczących konkretnie zadanego tematu.

Teksty specjalistyczne natomiast to broń najcięższego kalibru – na specjalistyczne blogi prowadzone z myślą o fachowcach i znawcach, a także do targetowanych kampanii article marketingu. Taki artykuł od razu powinien sprawiać wrażenie napisanego przez eksperta. Ma być rzeczowy, posługiwać się biegle słownictwem fachowym, łączyć umiejętnie wiadomości z wiarygodnych źródeł: witryn internetowych, literatury fachowej, czasopism branżowych itp. W przypadku tego rodzaju tekstów oczekuj zawsze nie tylko najwyższej wartości merytorycznej – niedopuszczalne są nawet potknięcia – ale również pełnej poprawności językowej. Taki artykuł będzie dla ciebie wartościowym zasobem, inwestycją w treść, która sama w sobie będzie interesująca dla czytelników, a tobie przyniesie nie tylko kolejne zamówienia, ale także opinię znawcy, kogoś, kto wyznacza nowe trendy i naprawdę nieźle zna się na swoim fachu.

Niezależnie od tego, jaki tekst chcesz zamówić, zawsze masz prawo wymagać poprawności językowej. O ile jednak w preclach można przymknąć oko na pewne błędy leksykalne, a nawet niedociągnięcia merytoryczne, o tyle już w tekstach zapleczowych tolerancja dla pomyłek spada, a w tekstach tematycznych do zniesienia są jedynie sporadycznie trafiające się literówki, choć tak naprawdę nawet to nie powinno się przydarzyć.