Między innymi – jak zapisać skrót?

miedzy-innymi-jak-zapisac-skrot

Sięganie po skróty to bardzo praktyczny i przydatny w słowie pisanym zabieg, który pozwala pozbyć się nadmiaru zbędnych znaków. W mowie jest on niemożliwy, gdyż zarówno pełne wyrażenie, jak i skrót w zapisie, brzmieć powinny tak samo. Aby jednak skróty spełniały swoje zadanie, powinny być poprawnie sformułowane. A z tym czasem bywa problem. A zatem między innymi jak zapisać skrót? Już wyjaśniamy!

między innymi jak zapisać skrót

Miedzy innymi to wyrażenie składające się z dwóch członów, z  których ten drugi zaczyna się od samogłoski. Już ten fakt ułatwia nieco kwestię i rozstrzyga, jak powinien wyglądać poprawnie zapisany skrót. W takich bowiem przypadkach, skrót utworzony od pierwszych liter obu członów oddzielony powinien być kropką. Co ważne, po kropce nie stawiamy spacji, jeśli drugi człon wyrażenia, które skracamy, ma więcej niż jedną literę –  a tak jest w tym przypadku.

Poprawny skrót wygląda zatem tak „m.in.” i to jedyna poprawna forma zapisu.

Problematyczne może jeszcze okazać się stosowanie po tym skrócie dwukropka – czyli kolejnego znaku interpunkcyjnego, który będzie niezbędny, kiedy rozpoczynamy wyliczenie. A w przypadku wyrażenia „między innymi” często tak bywa. Tak więc dwukropek powinien się koniecznie pojawić jeśli wymieniamy co najmniej 3 elementy po sobie (rzeczy, osoby, czynności, zjawiska, sytuacje its). Dwukropka nie oddzielamy od skrótu spacją, podobnie, jak nie stawiamy jej po pełnym słowie pisanym.

Przykłady

Jest wiele powodów do radości, m.in. piękny, słoneczny poranek.

Przytoczono liczne argumenty m.in.: podniesienie wydajności pracy, wzrost bezpieczeństwa, oszczędność czasu i kapitału.

Z tego też powodu, m.in. doszło do rozwiązania współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.