AI w SEO – warto?

chat-bot-seo-copywriter

Zainteresowanie tematem tego, czy copywriterzy mają jeszcze rację bytu i sens dla SEO, nie maleje. Dlatego warto przyjrzeć się temu, w jakim miejscu są obecnie i gdzie jest AI w SEO. Jaką rolę pełni, które zadania przejęła? Czy kampanie zbudowane w oparciu o sztuczną inteligencję faktycznie zastąpią pracę osób, które na co dzień tworzą unikalne, wartościowe treści na każdy temat? Nasz serwis to platforma stworzona przez ludzi i dla ludzi. Konkretne osoby nią zarządzają i kompetentni ludzie weryfikują jakość, która jest oferowana klientom. Oczywiście korzystamy z nowoczesnych technologii, optymalizując swoją pracę. Na żadnym jednak etapie tworzenia, sprawdzania i korekty tekstów nie dedykujemy tych zadań AI. Dlaczego?

Wyobraźnia nie ma granic — u AI też?

Patrząc z perspektywy osób zgłaszających zapotrzebowanie na konkretne teksty SEO, jedne z nich podobają im się bardziej, inne mniej. Temat opisany przez jednego copywritera będzie niemal perfekcyjnie, a przez innego niekoniecznie. Nawet w sytuacji gdy w obu przypadkach wymagania jakościowe, wartość merytoryczna i unikalność będą spełniały normy. Dlaczego tak jest? Ponieważ na odbiór treści ma wpływ nie tylko mechaniczne „odfajkowanie” składowych treści SEO. Ważny jest styl, dwuznaczności, których nie można wziąć dosłownie, a należy się domyślić, a także sama kompozycja i podejście do tematu. To jest właśnie ta, najważniejsza naszym zdaniem, wartość dodana w SEO. Copywriter – człowiek, który ma określone kompetencje. Wyobraźnię, perspektywę, odrobinę czarnego humoru czy specjalistyczną wiedzę w danym temacie.

gtp3 nie rankuje to nie człowiek

Wiemy też już na pewno, że ta właśnie wartość dodana w pozycjonowaniu jest znacznie więcej warta niż teksty generowane przez AI. Doświadczenie ludzi tworzących serwis, ale nie tylko, także np. naszych klientów, pokazuje, że teksty SEO pochodzące z tego źródła nie rankują na główne frazy. Jednocześnie, dostępne już na rynku narzędzia do badania źródła treści, potrafią z dużym prawdopodobieństwem diagnozować ich pochodzenie i to właśnie źródło okazuje się mieć bardzo istotne znaczenie dla skuteczności jakichkolwiek działań. Zasoby posiadane przez copywriterów TextBookers okazują się niezastąpione przy tworzeniu treści, która działa.

Boty do pisania, najprościej rzecz ujmując, tych zasobów nie posiadają. Chat bot wyrzuci wprawdzie każdą treść w każdym niemal języku. Tylko będzie to tekst płaski, jednostajny, dosłownie nieludzki. Pozornie będzie „udawać” tekst idealny, ale czy on będzie skuteczny? Najpewniej nie. A czy zainteresuje czytelnika? Też najpewniej nie.

To trochę tak jak z mlekiem. Prawdziwe, wiejskie, pełnowartościowe mleko potrafi zachwycić smakiem. Można oczywiście też napić się napoju zrobionego z mleka w proszku. Poczujecie różnicę? Pisanie z robotem to świetna zabawa, ale czy faktycznie warto oddać mu swój content? Chat po polsku, czy w każdym innym języku, odpowie dokładnie to, co powinien i wykona zadanie, więc teoretycznie dostaniemy pełnowartościowe mleko. Będzie płynne, będzie białe, tym samym do złudzenia nim będzie. Tylko że w smaku mleko rodem z gpt-3 czy open ai nie ma nic wspólnego z tym prawdziwym.

Co to jest czat bot dla tekstów SEO?

Zapewne wszyscy zainteresowani tematem wiedzą, co to jest czat bot i przetestowali już odpowiedni chatbot po polsku. To po prostu chat bot, z którym można pisać, nie tylko zadając mu pytania i prowadząc pozorną konwersację. Można też dawać mu konkretne zadania do wykonania. Potrzebujesz tekstu zapleczowego o wymianie silnika w najnowszym BMW? O jej kosztach, czasie realizacji, najlepszym warsztacie w okolicy? Bot do pisania odda Ci taką treść. Potrzebujesz go po polsku? Nic prostszego. Obecnie polski chatbot – gtp 3 czy OpenAI, są do Twojej dyspozycji. Tylko czy możesz bezpiecznie taką treść wrzucać na dowolną stronę? Masz 100-procentową pewność? Nie. A czy będzie ona skuteczna? Już wiemy, że raczej nie.

Zlecając teksty w TextBookers, przekładasz niemal całą odpowiedzialność za ich unikalność, jakość i zawartość merytoryczną na serwis i konkretnego copywritera SEO.

Szanujemy naszych Klientów i Autorów i do obu stron podchodzimy w sposób jednoznaczny. Gwarantujemy teksty pisane przez ludzi, a nie przez AI i wszelkie przejawy świadczące o tym, że tekst może być generowany, dogłębnie weryfikujemy. Korzystając z naszego doświadczenia dobraliśmy narzędzia, które pozwalają badać treść pod tym kątem. Wszędzie tam, gdzie okaże się to konieczne, po prostu nie będziemy jej oddawać w ręce Klientów. Za korzystanie z takich narzędzi będziemy też Autorów, którym udowodnimy tego rodzaju działanie, surowo karać, bezterminowo blokując ich konta. Zmiana regulaminu w tym zakresie lada moment wejdzie w serwisie w życie.

A teraz z lekkim przymrużeniem oka sprawdźmy, dlaczego jeszcze warto inwestować w człowieka.

copywriter seo chat bot ai

Copywriter vs czatbot

– Czatbot odda dokładnie taki tekst, jaki zostanie mu zadany przez Ciebie. A więc czy na pewno wiesz, czego chcesz? Copywriter potrafi zaskoczyć, i to pozytywnie, zwracając uwagę na informacje i elementy, które Ty możesz pomijać, a które są ważne.

– Teksty SEO AI musisz sprawdzić sam lub oddelegować to zadanie. W serwisie z kolei mamy moderatorów, którzy zrobią to już w cenie zamówienia. Poprawią nie tylko ortografię czy gramatykę, ale też styl. Dodatkowo zwrócą uwagę na wiele elementów, których sztuczna inteligencja nie dostrzega.

– Czatbot.pl stworzy tekst, ale czy uwzględni grupę, do której ma trafić? Czy rozumie bieżące trendy, uwarunkowania i sam kontekst? Copywriterzy TextBookers to osoby, które mają tą wiedzę i potrafią ją wykorzystać.

– Copywriter SEO, jeśli będziesz miał jakieś uwagi do treści, dokona poprawek lub uzupełnienia w pierwotnej cenie zlecenia. Możesz też złożyć reklamację na cały tekst i otrzymać całkowity zwrot kosztów.

– Masz wątpliwości – z obsługą serwisu zawsze możesz porozmawiać bez zapętlania się w bezosobową wymianę komunikatów i błędy – wszystko to, co tak denerwuje dziś na infoliniach obsługiwanych przez AI.

4 komentarze

  1. Po dłuższym obcowaniu z chatbotem da się zauważyć pewien schemat, który ujawnia, że to nie jest tekst pisany przez człowieka. Głównie są to teksty bez obiektywizmu, własnego zdania, mocno neutralne. A kiedy zapyta się o wybór, np. czy lepiej mieć samochód, czy rower elektryczny, to w większości przypadków bot nie odpowie, tylko będzie owijać w bawełnę tekstami typu: „jedni wolą to, a drudzy co innego”. Wynikiem tekstów z botów są treści, z których często nic nie wynika.

  2. To słaba weryfikacja gdy na forach byli pracownicy piszą, że przed powstaniem AI brali zlepek precli zza granicy, wklejali w tłumacz i parafrazowali

    1. Z jakiegoś powodu są już właśnie „byłymi” współpracownikami. W naszym serwisie pojawiają się różni autorzy – jak na każdej platformie tego typu, jednak takie zabiegi prędzej czy później – a u nas raczej prędzej, skutkują zakończeniem współpracy. Najczęściej również z powszechnie głoszoną niechęcią do platformy, że za niskie stawki, moderacja się czepia, wymagania za duże. Każdy tekst oceniamy i weryfikujemy obiektywnie, mamy zaufane grono klientów oraz autorów, współpracujących z nami od wielu lat, którzy po prostu robią swoje i robią to dobrze, bo znają zasady. Od tych, którzy ich nie znają, nie rozumieją lub nie akceptują (co jest dość dziwne po akceptacji regulaminu), także czytamy komentarze, ale już na szczęście nie ich teksty na moderacji serwisu.

      Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia
      Zespół TextBookers.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.