Gżegżółka czy gżegżułka

gzegzolka-czy-gzegzulka

W języku polskim ortografią rządzą zasady! A co jest najważniejszą zasadą? To, że od każdej z nich mamy wyjątki. Ten fakt niestety należy przyjąć z pokorą i nauczyć się pisowni pewnych słów niejako w opozycji do tych reguł. Między innymi z tego powodu mamy grupę wyrazów, które niejednego ucznia, czy dorosłego już człowieka, przyprawiają o ból głowy. Prawdziwe koszmarki językowe takie właśnie jak tytułowy, starodawny wyraz, określający po prostu kukułkę. A więc gżegżółka czy gżegżułka? A może przez „rz”?

GŻEGŻÓŁKA CZY GZEGŻUŁKA

Zanim zajmiemy się fundamentalnym pytaniem „u czy ó”, pozbądźmy się zatem pierwszego błędu, który w wyrazie tym może powstać. Otóż, chcąc poprawnie zapisać to słowo, należy zapomnieć o zasadzie ortograficznej, która mówi o tym, że po spółgłoskach takich jak b, p, j, g itd. należy wstawić „rz”. W przypadku omawianego ptaka nie. mamy podwójny wyjątek i oba „ż” zapisujemy przez „z” z kropką. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku zapisu nazwy polskiej wsi – tam zasada ta jest jak najbardziej na miejscu.

Przyjdźmy jednak do meritum sprawy. Choć gżegżółka to staropolska forma określająca kukułkę, to nie należy się sugerować zapisem tego słowa. Jedyną poprawną formą jest zapis przez „ó” i należy to bezwzględnie zapamiętać. Właściwie najprościej byłoby zapamiętać, że wyraz ten stanowi 100% kwintesencję wyjątków oraz pisowni zaprzeczającej logice i w ten sposób nauczyć się używać go poprawnie. Dzięki temu uniknąć można aż 3 błędów ortograficznych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.