Chaos czy haos

Chaos-czy-haos-poprawna-forma

Siadacie czasem do komputera z myślą o pracy, a w Waszej głowie szaleją myśli skupione na wszystkim, tylko nie na tekście, który czeka, aby go napisać? W takich warunkach trudno stworzyć coś sensownego i ogarnąć ten… Chaos czy haos? Poprawna forma jest tylko jedna – znacie ją?

CHAOS CZY HAOS

Pisownie słowa chaos zapamiętać można na dwa sposoby. Odwołać się można do zasad pisowni w języku polskim lub wykorzystać nieco żartobliwe skojarzenia czy kontrasty. W obu przypadkach liczy się skutek, aby przynajmniej w pisowni unikać chaosu.

Nieco teorii chaosu

Słowo to pochodzi od greckiego cháos i łacińskiego chaos i dosłownie oznacza pustkę, stan, który obowiązywał przed uporządkowaniem wszystkich elementów wszechświata. Współcześnie odnosi się zarówno do tych nieco metafizycznych znaczeń, jak i do faktycznego, fizycznego nieporządku/zamieszania/bałaganu. Zgodnie z zasadą języka polskiego, która nakazuje zachować pisownię oryginalną, słowo to wymaga zapisu przez „ch” a nie samo „h”.

Skutecznie = niechaotycznie

Właściwy zapis zapamiętać można także szukając sobie konkretnych skojarzeń lub słów-kluczy. Weźmy np. sławnego bohatera domu, którego z pewnością zna obecnie każdy. Bohater domu to symbol porządku, pomysłowości, strategii działania i skuteczności – jego pracy na pewno nie można nazwać chaotyczną. Skoro więc bohater (domu) panuje nad chaosem – walczy z nim i porządkuje, to przeciwstawne dla „h” w słowie bohater będzie „ch”, odpowiadające za chaos.

Przykłady

Chaos był tak wielki, że nikt nie potrafił nad nim zapanować.

Zamieszanie, panujące w biurze od rana, przypominało istny chaos.

Skuteczność wymaga planowania, gdyż pozwala uniknąć chaotycznych działań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.