Content marketing czyli dlaczego warto inwestować w treści wysokiej jakości

Podziel się ze znajomymi :)103

Powyższy diagram przedstawia źródła odwiedzających portalu TextBookers.com w jednym z pierwszych miesięcy działalności. Efekty widoczne w zielonym polu zostały osiągnięte przy zastosowaniu marketingu treści (popularnie content marketing). Ten niedoceniany przez wiele osób kanał promocji pozwolił nam w krótkim czasie i przy bardzo niskich nakładach finansowych pozyskać setki klientów i skierować na naszą stronę internetową tysiące osób! Co więcej jest to efekt stały – strony zewnętrzne w każdym miesiącu generują nam ponad 20% ruchu.

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie jak prawidłowo podejść do tematu content marketingu tak, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Analiza i wybór tematów

Pierwszym krokiem na drodze do skutecznego content marketingu jest analiza naszej branży a przede wszystkim tego czym interesują się Twoi potencjalni klienci. Wykorzystując narzędzie „Propozycji słów kluczowych” od Google możesz łatwo sprawdzić jakie hasła są najczęściej wyszukiwane przez ludzi powiązanych z Twoją stroną internetową.

Przykładowo jeżeli prowadzisz sklep z materiałami budowlanymi dobrym pomysłem będzie stworzenie bloga i umieszczenie na nim serii artykułów nawiązujących do remontów, budowy przydomowych składzików na drewno itp. W każdym artykule warto żebyś umieścił najczęściej wyszukiwane słowa kluczowe aby skierować do danego tekstu jak największy ruch z wyszukiwarek.

Analizując słowa kluczowe postaraj się stworzyć listę tematów na jakie chcesz pisać artykuły. Warto mieć zawsze odpowiedni zapas pomysłów, aby zachować ciągłość publikacji tekstów (przynajmniej jeden w tygodniu). Dobrym pomysłem jest udostępnianie co jakiś czas czytelnikom propozycji tematów na kolejny artykuł tak, aby oni sami mogli zadecydować jaki temat ich najbardziej interesuje. Pozwoli to jeszcze bardziej zaangażować ich w śledzenie i lekturę Twojego bloga.

Jakość, jakość i jeszcze raz jakość

Pisaniem tekstów możesz zająć się sam bądź jeżeli brak Ci czasu czy też weny to po prostu zleć to profesjonalnym copywriterom. W tym momencie odniosę się do danych zebranych na TextBookers.com – jeżeli chcesz uprawiać skuteczny content marketing to definitywnie zapomnij o tekstach jakości preclowej czy zapleczowej.

Bardzo duży odsetek naszych klientów chcąc ograniczyć koszty wybiera teksty zapleczowe oczekując artykułów wysokiej jakości. Niestety próby „oszczędzania na siłę” skutkują tym, że czytelnik otrzymuje teksty niczym się nie wyróżniające które nie przyniosą oczekiwanych efektów w postaci wzrostu liczby klientów.

Pamiętaj o jednym – content marketing ma przede wszystkim wykreować Twoją firmę na eksperta w danej branży. Co z tego, że tekst będzie naszpicowany słowami kluczowymi jeżeli użytkownik po jego przeczytaniu stwierdzi, że zmarnowałeś jego czas? Ani nie zostanie Twoim klientem ani nie poleci artykułu znajomym.

Natomiast tekst dobrej jakości w którym czytelnik znajdzie praktyczne informacje które potrzebuje i które go interesują przyniesie Ci dwie korzyści:

1) Kreujemy się na eksperta w danym zagadnieniu – czytelnik widząc, że pomogłeś mu rozwiązać jego problem z dużą dozą prawdopodobieństwa zainteresują się Twoją ofertą.

I tu wracając do naszego przykładu związanego z branżą budowlaną – użytkownik ma problem z wygładzeniem ścian w nowo remontowanym pokoju. Czytając Twój artykuł w prosty sposób dowiaduje się co musi zrobić i jakich materiałów potrzebuje aby owy problem rozwiązać. Jeżeli w tym momencie lekko zakomunikujesz, że prowadzisz sklep z potrzebnymi akcesoriami to bardzo prawdopodobne, że pozyskasz w tym momencie nowego klienta.

2) Uzyskujemy efekt marketingu wirusowego – jak często zdarza Ci się czytając naprawdę dobry artykuł polecić go znajomym którzy interesują się podobnymi zagadnieniami? Interesujący i użyteczny tekst może bardzo szybko dzięki poleceniom zdobyć szerokie grono odbiorców a także naturalne linki z innych portali internetowych którym się on spodoba.

Content marketing tylko na blogu?

Oczywiście, że nie. Prowadzenie bloga podałem jako przykład. Treści wysokiej jakości powinieneś umieszczać przede wszystkim na swojej stronie internetowej czy też na innych serwisach.

Warto stworzyć listę portali branżowych które mogłyby opublikować Twój tekst. Możesz przykładowo napisać do redakcji danego serwisu z propozycją dostarczenia im ciekawej treści (warto przesłać przy tym od razu propozycję kilku tematów). O tym ile korzyści da Ci pojawienie się Twojego tekstu na zewnętrznym dużym portalu nie muszę chyba pisać 😉

Podsumowując

Content marketing rozwija się coraz prężniej. Coraz to nowe osoby przekonują się, że czytelnikom nie starcza niskiej jakości treść i chcąc wyjść naprzeciw nowym oczekiwaniom musisz inwestować swój czas bądź środki aby dostarczać im materiały najwyższej jakości. Zyskasz w ten sposób ich uznanie (co przełoży się na większą sprzedaż), naturalne linki (wzrost pozycji strony w wyszukiwarce) a także wielu nowych klientów którzy trafią na Twój artykuł w poszukiwaniu interesujących ich informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.