Jak napisać profesjonalny tekst?

Bardzo często w naszych postach podkreślamy fakt, że praca copywritera nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać osobom, które nigdy nie spróbowały swoich sił w tym fachu. Często na próbę pisarza zostaje wystawiona kreatywność, cierpliwość i umiejętność radzenia sobie pod presją (przede wszystkim czasu). Najtrudniej jest zacząć, ale z każdym kolejnym zleceniem powinno być coraz lepiej.

Kilka razy wspominaliśmy o błędach, które copywriterzy czasem popełniają w swojej pracy. Łatwo jest pisać o tym, czego nie robić, ale dzisiaj skupimy się na tym jak napisać profesjonalny tekst, który będzie posiadał wartości merytoryczne i wszelkie wytyczne od zleceniodawcy.

Po pierwsze – research

Kiedy przyjmujemy zlecenie z danej branży, często wydaje się nam, że ją dobrze znamy i nie musimy robić porządnego researchu w Internecie. Na przykład dostajesz tekst na temat profesjonalnego zabiegu dermatologicznego i myślisz sobie „ok, byłam kilka razy u kosmetyczki, więc wiem jak się to robi”. Pamiętaj, że nie zajmujesz się zawodowo kosmetyką i krótkie wyjaśnienie kosmetologa podczas wykonywania zabiegu nie zastąpi godzin poświęconych na dogłębny i staranny research. Dlatego za każdym razem należy wpisać podstawowe frazy w wyszukiwarkę i sprawdzić, co pisze na dany temat konkurencja.

Dzięki temu nie tylko dowiadujesz się sporo na temat branży, o której masz pisać. Research to też sposób na natchnienie, a doskonale wiemy, że weny czasem brak. Inspiracja innymi artykułami to nic złego, o ile jedynie się inspirujemy, a nie przepisujemy zdanie po zdaniu, wplatając synonimy lub stosując szyk przestawny. To już nie jest inspiracja, a niestety plagiat (którego należy za wszelką cenę unikać).

Po drugie – dopasuj styl wypowiedzi

Branże są różne i wymagają niekiedy zupełnie innego podejścia do tekstu. Styl, w jakim utrzymasz ton swojej wypowiedzi, musi być więc dostosowany do okoliczności. Ze szkoły pamiętasz pewnie styl potoczny, poetycki, urzędowy… Tę wiedzę wykorzystaj zatem w praktyce. Oczywiście nie każdy styl wykorzystasz – trudno jest nawet nam wyobrazić sobie branżę, w której dopuszczalne (i nawet wskazane) będzie pisanie wierszem.

Jednak jeśli piszesz o dyskotece, nie musisz zwracać się do potencjalnego odbiorcy per „Pan/Pani”. Dopuszczalny będzie lekki ton, zachęcający do dobrej zabawy i relaksu. Z kolei pisząc o kancelarii adwokackiej dobrze jest utrzymać powagę i elokwencję. Będzie to dobrze świadczyło o Twoim kliencie – przecież nikt nie pójdzie do adwokata, który na swojej stronie internetowej stosuje np. kolokwializmy czy wulgaryzmy (chociaż słowa uznawane za wulgarne również nie powinny być stosowane w jakiejkolwiek branży).

Po trzecie – wczuj się w odbiorcę

Jeśli nie jesteś pewien, czy nie zaczynasz przesadzać chociażby z reklamą, zadaj sobie pytanie, jak zareagowałbyś na taką treść jako potencjalny odbiorca. Kupiłbyś lub skorzystałbyś z usługi po reklamie, którą właśnie tworzysz w tekście? Oczywiście ludzie są różni i na każdego działa coś innego, ale jeśli sam stwierdzasz, że jednak marketingu jest więcej niż contentu (o content marketingu jest osobny wpis), warto tekst przebudować.

Nie musisz stale wychwalać produktów i usług, o których piszesz. Nadmierne zachęcanie klienta do zakupu może zostać odczytane jako bycie nachalnym, a to zniechęca odbiorców. Oczywiście warto co jakiś czas wpleść zalety oferowanych usług, ale wszystko należy stosować z umiarem i z głową.

Po czwarte – praktyka czyni mistrza

Nawet najlepsi copywriterzy z branży od czegoś zaczęli. Oczywiście niektórzy pisarze mają w sobie „to coś”, co jest nie do wyuczenia, i tworzenie tekstów nawet z najtrudniejszych branż jest dla nich lekką pracą. Jednak większość z nas potrzebuje doświadczenia, a to się nabywa jedynie poprzez kolejne zlecenia. Dlatego jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę i podszlifować kunszt pisarski, możesz zarejestrować się jako copywriter w Textbookers i realizować zlecenia w różnych branżach.

Poprzedni Post: Dlaczego warto zlecić tekst profesjonaliście?Następny Post: Jak wygląda praca copywritera?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.