Janek obszedł jezioro; jezioro zostało…

janek-obszedl-jezioro-jezioro-zostalo

Pamiętacie z podstawówki zabawy ze stroną czynną i bierną czasowników? My tak! Pamiętamy także, że w języku polskim posługiwać się można również, jakże ciekawą strona zwrotną, jednak w większości przypadków brzmi ona po prostu dziwnie, dlatego skutecznie eliminuje się ją z mowy i ze słowa pisanego. Ale wracając do tytułowego problemu, jak to w końcu jest? Janek obszedl jezioro, jezioro zostalo…

Obejdzione? Obszedłe? Obszłe?

JAKNEK OBSZEDŁ JEZIORO JEZIORO ZOSTAŁO STRONA BIERNA

Zdaniem prof. Bralczyka czerpać można z historycznej już formy obeszłe, zdaniem prof. Miodka – nie. Co zatem zrobić w tej sytuacji i jak uniknąć problemu z czasownikami leniwymi, inaczej nieprzechodnimi, które nie kwapią się do tego, aby tworzyć od nich imiesłowy przymiotnikowe bierne?

Praktyka czyni mistrza

Pomińmy powtórkę ze szkoły podstawowej o tym, czym jest strona czynna, bierna oraz zwrotna i skupmy się na praktycznym wymiarze problemu. Otóż w każdej sytuacji, w której od czasownika da się utworzyć w sposób naturalny imiesłów przymiotnikowy bierny (kiedy czasownik rządzi rzeczownikiem w bierniku), mamy do czynienia z czasownikiem przechodnim. Tak utworzony imiesłów, uzupełniony o odpowiedni czasownik w formie osobowej, taki jak: być, stać się, zostać, pozwoli spokojnie sformułować stronę bierną. Wygląda to na skomplikowane? To tylko pozory!

Sprawdźmy parę przykładów, aby przekonać się, że większość z nas potrafi to zrobić instynktownie, bez większego problemu.

Przykłady:

Rozpoczniemy pobyt od porannego spaceru. – Pobyt zostanie rozpoczęty przez nas od porannego spaceru.

Autor skończył tekst. – Tekst został skończony przez autora.

Kucharz przygotowuje moje ulubione danie. – Moje ulubione danie jest przegotowywane przez kucharza.

Powyższe zdania jasno pokazują, że zmiana strony niesie za sobą automatyczną zmianę podmiotu w wypowiedzi – z osoby wykonującej daną czynność w stronie czynnej, staje się ona/on/ono biernym wykonawcą tej czynności.

Nie zawsze się da

Co jednak z podstawowym problemem obchodzenia jeziora? Otóż „obchodzić” podobnie jak np. stać, siedzieć, iść, czuć, biegać, krzyczeć, spać, rozmawiać, klęczeć, nie pozwalają utworzyć od siebie imiesłowu biernego. Jak bowiem brzmiałoby w stronie biernej zdanie:

Profesor idzie na kolejny wykład.

Nie brzmiałyby, ot co. Trudno też dla niego szukać jakiejkolwiek strony biernej.

A co w przypadku zdania:

W zespole rozmawiamy o najważniejszych celach.

Najważniejsze cele są rozmawiane w zespole? Kategorycznie nie!

Jak zwykle jednak, bogactwo języka polskiego przychodzi z odsieczą! Wyrazy bliskoznaczne są idealne w takich sytuacjach!

A więc:

Janek obszedł jezioro. – Jezioro zostało okrążone przez Janka.

W zespole rozmawiamy o najważniejszych celach. – Najważniejsze cele są omawiane w zespole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.