Synonimy w tekstach seo – musisz je znać!

Realizacja treści SEO, niezależnie od tego czy mówimy o prostych tekstach preclowych, czy o treściach w jakości specjalistycznej, wymaga od copywriterów nie tylko poprawności gramatycznej, ortograficznej i interpunkcyjnej. Ważna jest bowiem także jakość samego języka, konstrukcja zdania oraz stylistyka, które sprawiają, że tekst seo tworzy harmonijną całość. 

Skupiając się na stylistyce, jednym z najczęstszych błędów pojawiających się w tekstach są powtórzenia, które skutecznie psują odbiór treści. A przecież język polski to prawdziwa skarbnica wyrazów bliskoznacznych, mogących zastąpić niemal każde słowo. Przyjrzyjmy się zatem, jak wykorzystywać wyrazy o podobnym znaczeniu tak, aby nie powielać w całym tekście tylko jednego określenia. 

Nieco teorii: synonimy – definicja i przykłady 

Definicja synonimu ma swoje źródło w grece i oznacza dosłownie równoimienny. W języku polskim, odnosząc się do takiego źródła, na pytanie, co to są synonimy – odpowiedź brzmi –  to grupa wyrazów o podobnym lub tożsamym znaczeniu.  Małe ćwiczenie na początek – synonimy słowa synonimy. 

To zaczynamy!

– wyrazy bliskoznaczne (nie bliskoznawcze, wyrazy blizkoznaczne ani wyrazy blisko znaczne),

– słowa o podobnym/tym samym znaczeniu,

– wyrażenia bliskoznaczne,

– słowa pokrewne,

– wyrazy podobne,

-wyrażenia podobne,

– odpowiedniki,

– słowa podobne.

Przy odrobinie dobrej woli i czasu, dla słowa synonimy, grupa jego odpowiedników zapewne jeszcze by się wzbogaciła, ale te wymienione powyżej to najczęściej stosowane i wystarczające, aby w wypowiedzi nie powielać nieustannie jednego tylko wyrazu. Wystarczy zapamiętać, że na pytania o to, co to są wyrazy bliskoznaczne/ co to są wyrazy podobne/ synonimy co to/co to wyrazy bliskoznaczne, odpowiedź zawsze brzmi tak samo – to słowa i wyrażenia, które można stosować zamiennie, unikając tym samym w tekście powtórzeń i znacznie podnosząc jakość stylistyczną treści. 

Ważne!

Znając już znaczeniowy zakres, synonimy należy jednoznacznie oddzielić od wyrazów pochodnych. To zupełnie inne rodzaje wyrazów.  Słowa bliskoznaczne to nie to samo co rodzina wyrazów (wyrazów wywodzących się od jednego rdzenia, w których temat – trzon – wyrazu, pozostaje niezmienny) – to dwa zupełnie odmienne obszary tematyczne w języku polskim. Dla zobrazowania tej sytuacji przyda się konkretna sytuacja – słowo turysta:

Rodzina wyrazów turysta przykłady:

Turysta – turystycznie , turystyczny, turystyka

W tym przypadku słowo turystycznie, jak i kolejne, stanowią wyrazy pochodne od słowa turysta, a nie synonimy. Rodzina wyrazów turysta nie pozwala na uniknięcie powtórzeń w zdaniu– często to różne części zdania, w różnej formie, osobie i odmianie, posiadające wspólny rdzeń. Słowo bliskoznaczne, inaczej odpowiednik znaczeniowy słowa turysta to np. wędrownik, podróżnik, wędrowiec itd. 

Mając już za sobą trochę teorii, możemy dalej drążyć temat: synonimy i przykłady synonimów.

To nie musi być trudne. Krok 1

Zasadą jest, że im więcej czasu poświęcamy na pisanie tekstów, tym częściej łapiemy się na tym, że niektóre wyrazy, sformułowania, określenia, powtarzają się w niemal każdym artykule. Jeśli tak bywa, to nie jest jeszcze najgorzej! Problem pojawia się, gdy powtórzenia odnajdujemy w każdym akapicie, czy – jeszcze gorzej – w każdym zdaniu. W niektórych przypadkach korekta zajmie dosłownie chwilę,  ponieważ w wielu sytuacjach poradzimy sobie sami. Jakiś przykład? Przyda się! 

Synonim słowa również. Od razu na myśl przychodzi: także, zarówno, jak też, ponadto itd. Oczywiście ważny jest kontekst zdania, gdyż nie każdy wyraz bliskoznaczny będzie pasował, ale grupa określeń zamiennych jest na tyle duża, że wybór właściwego nie powinien sprawiać problemu. Podobnie sytuacja wygląda, gdy poszukiwany jest synonim słowa często, synonim słowa ponieważ czy synonim słowa brak. Niemal każdy copywriter seo ma w głowie tyle wariantów, że korekta nie powinna być trudna. 

Warto pamiętać, że dobre synonimy to takie, które w 100% zastępują konkretne wyrażenie w  konkretnym zdaniu, dlatego z całej dostępnej grupy trzeba dopasować to właściwe. Sytuacja taka dotyczy przede wszystkim wyrazów, które mają wiele znaczeń lub tych, które nie pełnią zasadniczej roli w zdaniu.

Praktyczne zastosowanie w takiej sytuacji – aż się o nie prosi!

Zdanie: Szacunek wobec samego siebie i drugiego człowieka to wartości ponadczasowe.

Wyraz wartości:    

synonimy: notowania, wpływy, poziomy, pozycje, stawki, ceny, koszty, 

ale także

 synonimy: przekonania, normy, standardy. 

Zdanie: Szacunek wobec samego siebie i drugiego człowieka to normy ponadczasowe, brzmi logicznie, natomiast  Szacunek wobec samego siebie i drugiego człowieka to wpływy ponadczasowe, powoduje, że w wypowiedzi trudno doszukać się sensu.

Inny wyraz? Weźmy na przykład synonim słowa czas. 

Zdanie: Czas już wychodzić. 

Wyrazy bliskoznaczne – przykłady dla słowa czas to między innymi: moment, wiek,  sezon, okres, etap dziejów, epoka, era, doba, pora, chwila itd.

Zdanie : Pora już wychodzić,  jest jak najbardziej poprawne, natomiast konstrukcja Doba już wychodzić sprawi, że zdanie będzie co najmniej śmieszne.

Synonimy wyrazów dosłownie oddających intencję zawsze się znajdą, a odrobina refleksji w ich poszukiwaniu  pozwoli nam usunąć powtórzenia w tekście,  jednocześnie nie powodując, że zdanie będzie kuriozalne.  

To nie musi być trudne. Krok 2

Inaczej sytuacja ma się w przypadku wyrazów trudnych, jednoznacznych i mocno związanych z kontekstem całego zdania. Są bowiem takie wyrażenia, dla których trudno od razu znaleźć słowo mogące je dosłownie zastąpić w konkretnym zdaniu, bez zmian w konstrukcji zdania czy odmianie. Weźmy na warsztat synonim słowa wiedza w zdaniu: Wiedza teoretyczna jest czynnikiem rozwoju praktycznych umiejętności.  

10 wyrazów bliskoznacznych dla słowa wiedza: wiadomości, uczoność, kwalifikacja, obeznanie, sprawność, erudycja, kompetencja, kwalifikacje, zasób wiadomości, umiejętności. 

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się zmiana osoby oraz zastąpienie słowa wiedza wyrazem wiadomości i stworzenie zdania: Wiadomości teoretyczne są czynnikiem rozwoju praktycznych umiejętności. Taka treść w pełni oddaje sens zdania wyjściowego. 

Synonimy: szukaj, sprawdzaj, zmieniaj 

A co w przypadku, kiedy w głowie nie pojawiają się żadne wyrazy bliskoznaczne, synonimy czy odpowiedniki, a tekst bezapelacyjnie wymaga korekty? 

To jest właśnie moment, kiedy warto wrócić do podstaw i sięgnąć po podobne wyrazy w słowniku. Kiedy potrzebne są nam np. synonimy słowa dziecko, słownik wyrazów bliskoznacznych to najlepsze narzędzie do tego, aby nie tylko poprawić konkretną treść, ale też wzbogacić swoje słownictwo na przyszłość. 

Aby urealnić faktyczne problemy sprawdźmy, jak w zdaniu: Zakres zjawiska był na tyle duży, że problemem zajęły się instytucje w wielu krajach, można zastąpić wyrażenie złożone: zakres zjawiska?

Może to być problematyczne bez kolejnych powtórzeń w zdaniu. Od razu przychodzi bowiem do głowy zdanie: Skala problemu była na tyle duże, że problemem zajęły się instytucje w wielu krajach. Taki zabieg powoduje jednak powstanie kolejnego powtórzenia i nadal zdanie jest niepoprawne. Można zatem iść w stronę: Skala problemu była na tyle duża, że tematem tym zajęły się instytucje w wielu krajach, a można także szukać dalej w obszarze zakres zjawiska i stworzyć: Skala zagadnienia była na tyle duża, że problemem tym zajęły się instytucje w wielu krajach. 

Bardzo podobne sytuacje dotyczyć mogą wielu innych przypadków – wątpliwości takie jak dzieci – synonimy, nazwa – synonimy czy osoba – synonimy w konkretnym zdaniu mogą być rozwiązywane w wielu, równie poprawnych wariantach.  Każdy sposób inaczej sformułuje treść, która jednak wyrażać będzie to samo. 

Odnajdując wyrazy bliskoznaczne do słowa, które często powtarza się w treści, poszerza się nie tylko sam zasób słów, ale też sposób myślenia o języku. Wykorzystując synonimy, dobry trening dotyczy w równym stopniu odmiany, szyku i wielu innych obszarów. Pewnego rodzaju synonimy będą pasować 1 do 1 i w zasadzie wystarczy zamienić słowo, jak jednak pokazano w treści, zdarzają się też przypadki, że zastosowanie tego właściwego wymagać będzie nieco kombinacji przy całej konstrukcji zdania. Jeśli więc idealny okaże się synonim w innej osobie, to warto poświęcić nieco czasu i dokonać zmiany, aby nie stracić sensu zdania, a jednocześnie poprawić stylistykę. Przykłady wyrazów bliskoznacznych, zarówno tych poprawnych w konkretnym przypadku, jak i tych kompletnie nieodpowiednich, można mnożyć i jedynym ograniczeniem w tym zakresie jest właściwie otwartość i wyobraźnia autora.

Chcecie poćwiczyć nieco swoją wyobraźnię i wzbogacić zasób słów?

Przygotowaliśmy dla Was parę narzędzi do tego:

Do podanych wyrazów dopisz wyrazy bliskoznaczne będące wyrazami złożonymi.pdf

Zastąp podkreślone sformułowanie jego bliskoznacznym odpowiednikiem.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.