Pisownia tego właśnie wyrazu, niezależnie od tego czy występuje on jako rzeczownik, przyimek, czy jako część wyrażenia przyimkowego, sprawia nie tylko Polakom wiele problemów. Warto więc zapamiętać, że we wszystkich tych formach „poza” zawsze piszemy łącznie i od tej reguły nie ma żadnych odstępstw!

Poza czy poza, jak zapisac rzeczownik, przyimek i wyrażenie przyimkowe?
Rzeczownik poza
Kiedy mowa o konkretnym ułożeniu ciała, figurze przestrzennej, postawie i sposobie pozowania, zawsze mamy do czynienia z „pozą” a nie „po zą”. W tym przypadku wydaje się, że nie jest to zbyt kłopotliwe i zdecydowana większość osób nie ma z tym problemu.
Przykłady:
Jej poza była ujmująca.
W negocjacjach warto przyjąć pozę twardego gracza.
Postawę obronną charakteryzuje konkretna poza.
Przyimek poza
Problemy najczęściej zaczynają się w momencie, kiedy przyimek „poza” opisać ma konkretne położenie. Skoro bowiem rzeczownik pisany jest łącznie, to piszący błędnie przyjmują, że w przypadku przyimka sytuacja musi wyglądać inaczej. Otóż nie! Przyimek ten piszemy łącznie.
Przykłady:
Znajdował się poza miejscem zamieszkania.
Strefa kultury zlokalizowana została poza centrum miasta.
Przebywanie poza domem, na świeżym powietrzu, to zawsze dobry pomysł na aktywny wypoczynek.
Wyrażenia przyimkowe
Poza tym, poza wszystkim itd. to wyrażania przyimkowe, w których sam przyimek piszemy zgodnie z zasadą opisaną wyżej, czyli zawsze łącznie. Zupełnie inaczej ma się jednak sytuacja z całym wyrażeniem, w którym oddzielenie przyimka „poza” i drugiego członu jest obowiązkowe, aby zapis był poprawny.
Przykłady:
Zrobiło się już ciemno, a poza tym zimno, dlatego trzeba było wracać do domu.
Poza wszystkim, najważniej jest bezpieczeństwo.
Poza tymi sytuacjami, w których rośnie presja czasu, odczuwam spokój.