Przewodnik po tworzeniu opisów social media

W social mediach dzieje się dziś już wszystko. Nie tylko życie towarzyskie milionów użytkowników na całym świecie, ale też praca, biznes, usługi, handel i kultura. Wyznaczają one de facto trendy tego, co „przydarza się” nam w rzeczywistości offline. To na portalach takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy TikTok wrzucane są materiały nie tylko rozrywkowe, ale też reklamowe i informacyjne, które uruchamiają całą lawinę zdarzeń online i offline. Content marketing także dzieje się w świecie social media i branża ta zgłasza coraz silniejsze zapotrzebowanie na teksty SEO tworzone właśnie na jej  potrzeby. Treści te jednak wymykają się klasycznym standardom copywritingu i aby tworzyć opisy social media, które w 100% będą odpowiadać temu, jakim językiem posługują się użytkownicy portali, warto przyjrzeć się ich specyfice.

Język w social mediach

Posty, relacje, stories czy tweety, wykorzystywane nie tylko do dzielenia się momentami ze swojego życia, ale służące przede wszystkim jako forma reklamy, to z zasady krótkie, chwytliwe wpisy, których język dobrany jest idealnie do grupy odbiorców. Pojawiają się tam charakterystyczne, rzadko wykorzystywane w klasycznym SEO znaki interpunkcyjne, takie jak wielokropki, wykrzykniki czy znaki zapytania, jak również wielkie litery i nieśmiertelne pogrubienia. Wszystko po to, by przykuć uwagę odbiorcy, wzbudzić jego potrzeby, podkreślić najważniejsze informacje i co najważniejsze, zachęcić do interakcji. To ona bowiem ostatecznie wpływa na zasięg każdego posta, pozwalając na rozpowszechnienie (lub nie) treści wśród maksymalnej ilości użytkowników.

W opisach social media mogą więc bez obaw pojawiać się spolszczone w pisowni zapożyczenia z języka np. angielskiego, slang, nieformalne skróty i wszelkie inne językowe „wynalazki”, które wykorzystuje w swojej komunikacji grupa docelowa. Ważne, aby dobrze ją zdefiniować i poznać jej styl komunikowania się, zanim powstanie treść, która ma do niej trafić. Użytkownicy social mediów to bowiem bardzo krytyczni odbiorcy i serwując im w postach błąd w pisowni lub gafę językową, można mieć pewność, że info o tym rozejdzie się z prędkością światła. Zawsze to jakaś forma reklamy – komunikat idzie w świat, pytanie tylko, czy faktycznie w formie, która zbuduje zaufanie do naszej marki.

Opis social media od podstaw

Tworząc opis social media warto więc przejrzeć dotychczasowe posty marki, posty konkurencji, odpowiedzi użytkowników i nie wykorzystując skrajnych przypadków, stworzyć bezpieczną, ale trafiającą w punkt treść, układającą się w spójną całość.

Struktura

Komunikaty w social mediach także posiadają określoną, uniwersalną konstrukcję, której zawsze warto się trzymać. Z zasady to krótkie opisy (choć pewnie wśród zleceń na takie teksty znajdą się zamówienia na 2000 zzs czy nawet 4000 zzs), w których nie tworzy się struktury takiej, jak w zapleczach czy opisach produktów. Nagłówki są zbędne, jednak użycie odstępów między wstępem a resztą treści, zawsze jest mile widziane. Pozwoli to bowiem na podkreślenie najważniejszych elementów posta i sprawi, że będzie on wizualnie przyjazny.

Przykład

Idealnie skrojone na miarę Twoich potrzeb opisy social media to broń o niesamowitej sile rażenia!

Wybierz sprawdzone źródło treści i wykorzystaj potencjał tej formy przekazu. Szukasz najlepszego źródła tekstów social media?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! TextBookers daje Ci najlepszą jakość w najlepszej cenie.

Unikalność

Wymóg unikalności w SEO w równym stopniu dotyczy opisów na portale społecznościowe, o ile zatem językiem można się bawić i popuścić nieco wodze fantazji, o tyle zapożyczenia z innych postów czy kopie treści są surowo zabronione. W tak krótkich tekstach należy ich bezwzględnie unikać, gdyż nawet jedno powielone zdanie może spowodować odrzut całości za rażący plagiat.

Poprawność językowa

Podobnie jest z poprawnością językową – słowa, zwroty, konstrukcje mogą bowiem w opisach social media odbiegać od językowych standardów, ale zasady takie jak wielka litera na początku zdania, przecinek przed „że”, poprawność ortograficzna i gramatyczna, to reguły nieśmiertelne i zawsze obowiązujące.

Treść

Taki opis powinien dosłownie trafiać w sedno, zaciekawiać, zachęcać do kliknięcia w link. Podane słowo kluczowe, które w treściach SEO zawsze się pojawia, to główna baza, na której należy oprzeć cały przekaz. W opisach social media nie używamy języka i konstrukcji zdań takich jak w zapleczach czy tekstach specjalistycznych. Unikamy zdań złożonych, wypełniaczy znaków, zbędnych przejść językowych.

Spójność komunikacji

W świecie social media oczywiście wykorzystuje się storytelling, ale w przypadku postów, w zupełnie innym znaczeniu. Każdy post ma być częścią całej strategii marketingowej, opartej właśnie na storytellingu i stanowić jej spójną częścią. Krótkim komunikatem, który językiem, formą, strukturą odpowiada całej, kompletnej historii, pozwalającej tworzyć jednolity obraz marki.

Gotowi do pisania idealnych opisów social media?

2 komentarze

  1. Struktura jest najważniejsza, największym problem są długie i nieczytelne posty w social mediach. Pomijając oczywiście samą jakość tekstu, ale nawet dobre jakościowo wpisy nie zostaną przeczytane, jeśli ich forma nie będzie zachęcająca.

    1. W pełni się zgadzamy. Dobrze skonstruowany tekst jest zrozumiały i przyjemny w odbiorze dla czytelników, a to najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.