Przywieść czy przywieźć

Przywiesc-czy-przywiezc-jak-to-zapisac

To, jak mówimy, bardzo często ma bezpośredni wpływ na pisownię. Z reguły nie prowadzi to do problemów; czasem powoduje zmianę językową, a innym razem, niestety, prowadzi do błędów w tekstach. Pewna „wygoda” w słowie mówionym prowadzi bowiem do upraszczania wymowy, zmiany spółgłosek czy samogłosek i tym samym, do wymawiania konkretnych słów w sposób niepoprawny. Taka sytuacja dotyczy np. czasownika, a właściwie czasowników, które wymawiamy najczęściej „przywieść”.  Przywiesc czy przywiezc. Jak to zapisac? Sprawdźmy.

przywieść czy przywieźć jak zapisać

Przywieść czy przywieźć – jak to zapisać? To zależy! Obie te formy są poprawne i choć w zdecydowanej większości przypadków oba czasowniki wymawiane są tak samo, to zapis jest inny, podobnie jak znaczenie obu słów. Pytanie zatem, czy mówimy o przywożeniu czegoś/kogoś, czy o przywodzeniu.

Czasownik „przywieźć” oznacza dosłownie dostarczenie czegoś (także niematerialnego) lub kogoś w jakieś miejsce. Niełatwo łatwo zapamiętać poprawna pisownię, gdyż „przywieść” jest najczęstszą (niepoprawną) formą wymawiania tego słowa. W razie wątpliwości z pomocą przychodzi koniugacja, czyli odmiana przez osoby. Wystarczy po nią sięgnąć, by poznać poprawna pisownię. Przywieźć bo JA przywiozłem/przywiozłam, a WY przywieźliście.

Przykłady

Przesyłkę trzeba przywieźć dokładnie o godzinie 12:00.

Z każdej podróży warto przywieźć jakąś pamiątkę.

Ważne, aby na każde spotkanie przywieźć przede wszystkim dobre nastawienie.

Z kolei bezokolicznik czasownika „przywodzić” brzmi właśnie „przywieść”. Oznacza on dosłownie Umiejscowienie kogoś lub czegoś w konkretnym miejscu, doprowadzenie do wybranej lokalizacji (w wymiarze przestrzennym) lub stanu (w wymiarze niematerialnym).

Przykłady

Udało się przywieść wszystkich gości na czas.

Dzisiejsza sytuacja może przywieść na myśl najgorszy czas w historii państwa.

Czy uda się przywieźć ich do porządku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.