To, jak mówimy, bardzo często ma bezpośredni wpływ na pisownię. Z reguły nie prowadzi to do problemów; czasem powoduje zmianę językową, a innym razem, niestety, prowadzi do błędów w tekstach. Pewna „wygoda” w słowie mówionym prowadzi bowiem do upraszczania wymowy, zmiany spółgłosek czy samogłosek i tym samym, do wymawiania konkretnych słów w sposób niepoprawny. Taka sytuacja dotyczy np. czasownika, a właściwie czasowników, które wymawiamy najczęściej „przywieść”. Przywiesc czy przywiezc. Jak to zapisac? Sprawdźmy.
Przywieść czy przywieźć – jak to zapisać? To zależy! Obie te formy są poprawne i choć w zdecydowanej większości przypadków oba czasowniki wymawiane są tak samo, to zapis jest inny, podobnie jak znaczenie obu słów. Pytanie zatem, czy mówimy o przywożeniu czegoś/kogoś, czy o przywodzeniu.
Czasownik „przywieźć” oznacza dosłownie dostarczenie czegoś (także niematerialnego) lub kogoś w jakieś miejsce. Niełatwo łatwo zapamiętać poprawna pisownię, gdyż „przywieść” jest najczęstszą (niepoprawną) formą wymawiania tego słowa. W razie wątpliwości z pomocą przychodzi koniugacja, czyli odmiana przez osoby. Wystarczy po nią sięgnąć, by poznać poprawna pisownię. Przywieźć bo JA przywiozłem/przywiozłam, a WY przywieźliście.
Przykłady
Przesyłkę trzeba przywieźć dokładnie o godzinie 12:00.
Z każdej podróży warto przywieźć jakąś pamiątkę.
Ważne, aby na każde spotkanie przywieźć przede wszystkim dobre nastawienie.
Z kolei bezokolicznik czasownika „przywodzić” brzmi właśnie „przywieść”. Oznacza on dosłownie Umiejscowienie kogoś lub czegoś w konkretnym miejscu, doprowadzenie do wybranej lokalizacji (w wymiarze przestrzennym) lub stanu (w wymiarze niematerialnym).
Przykłady
Udało się przywieść wszystkich gości na czas.
Dzisiejsza sytuacja może przywieść na myśl najgorszy czas w historii państwa.
Czy uda się przywieźć ich do porządku?