Dowiedz się, jak rozwijać karierę Autora w serwie TexBookers.com

W tym wyjątkowym okresie TextBookers.com nie zapomniał także o małym prezencie dla autorów. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, jak rozpocząć i rozwijać karierę copywritera w serwisie tak, aby współpraca z nami była dla Was jak najbardziej satysfakcjonująca.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że moderacja TextBookers.com owiana jest już wieloma legendami, dryfującymi w sieci. Naszego zespołu moderacji nie tworzą jednak Bazyliszek, Jurata i Koń Trojański razem wzięci… Po drugiej stronie monitorów siedzą dokładnie takie same osoby, jak Wy!

We współpracy z nimi powstał zatem ten krótki przewodnik po tym, jak unikać podstawowych błędów i tym samym zwrotów do poprawy.

Aby wpis ten był w pełni zrozumiały, każdy autor powinien wiedzieć, że moderacja serwisu TextBookers.com sprawdza każdy tekst – niezależnie od jakości – pod kątem:

– unikalności (tego wątku nie będziemy rozwijać, gdyż został już szeroko opisany tu)

– zgodności tekstu z opisem zlecenia

– zgodności tekstu z wymaganiami jakościowymi

-zgodności tekstu z zasadami pisowni języka polskiego

Co zatem robić, aby wszystkie te etapy przejść bezproblemowo? Przeczytajcie…

Poznaj nasze wymagania jakościowe

Każdy autor serwisu powinien korzystać z wymagań jakościowych, ponieważ to właśnie w nich omówione zostały charakterystyczne cechy wszystkich jakości wraz z wymaganiami stawianymi tym tekstom. Aby uchronić się przed odrzutem w kategorii „zlecenie niezgodne z opisem”, warto, przed rozpoczęciem realizacji, zerknąć tam i sprawdzić, czym jest opis do katalogu i czym różni się on od opisu produktu. Wiele niepotrzebnych uchybień w tekstach, które kwalifikują je do odrzutu, wynika właśnie z tego, że autorzy nie sięgają do wymagań jakościowych i np., w tekstach specjalistycznych brakuje źródeł lub opis do katalogu ma formę precla.

Opis zlecenia jest ważny

Kolejnym typem błędów, który pojawia się na moderacji nad wyraz często, jest niezgodność treści z opisem zlecenia. O ile w tekstach preclowych, czy opisach do katalogu to nie problem, to właściwie od jakości zapleczowej zaczynają się dla Was i dla nas schody. Jeśli klienci w opisie zlecenia wskazują na konieczność użycia słowa kluczowego dwa razy, to oddanie tekstu z frazą w ilości 1/1 jest równoznaczne z odrzutem w kategorii „zlecenie niezgodne z opisem”. Z wieloma wymaganiami klientów oczywiście możecie się nie zgadzać – ale widać je w szczegółach zanim przyjmiecie zlecenie, więc warto je zweryfikować już na tym etapie.

Pisz w zgodzie z zasadami języka polskiego

We wszystkich jakościach tekstów dostępnych do realizacji w TextBookers.com, wymagana jest zgodność treści z zasadami ortografii, gramatyki i interpunkcji. Dla piszących w edytorach tekstu sprawa wydaje się dość prosta, ponieważ większość z nich pokazuje błędy, które należy poprawić (jeśli w ustawienia wszystko jest dobrze określone, to zobaczycie błędy w odmianie czy braki znaków interpunkcyjnych), jednak pisząc w naszym panelu sprawa może być trudniejsza. Polecamy wykorzystanie funkcji Ctrl + x (wytnij) i Ctrl + v (wklej). Pisząc tekst bezpośrednio na stronie, użycie jej powoduje, że tekst się odświeża i na czerwono wskazuje błędy ortograficzne.

Czytaj swoje teksty

Wiemy, że w tej pracy trudno jest doszukać się swoich błędów, ale na moderację często trafiają teksty, których najprawdopodobniej nikt nie przeczytał przed wysłaniem. Urwane zdania, pomieszane osoby i tryby, rażące braki interpunkcyjne, zdania rozpoczynające się małą literą, braki spacji po kropce czy przecinku – z tym wszystkim moderacja spotyka się każdego dnia. Chcąc uniknąć odrzutu za takie techniczne braki, zanim naciśniecie „Wyślij”, polecamy na spokojnie przeczytać tekst i sprawdzić, czy aby na pewno nie pojawiły się błędy, które szybko można wyeliminować.

Poznaj funkcję „Znajdź/Wyszukaj” w edytorach tekstu

Przyda się ona szczególnie w przypadku braku polskich znaków. Dlaczego? Ponieważ na moderacji często pojawiają się teksty z wielokrotnym „ze” zamiast „że”, „wiec” zamiast „więc”,  „miedzy” zamiast „między” czy „ta” zamiast „tą”. Jak zatem pozbyć się takich „kwiatków” w tekście? Właśnie wykorzystując funkcję „Znajdź/Wyszukaj” w edytorze tekstowym. Użycie skrótu Carl + f uruchomi Wam możliwość wyszukania błędnych wyrazów – a więc szukajcie „ze, wiec, miedzy, ta” i jeśli pojawiły się omyłkowo, zamiast poprawnych części zdania, poprawcie – zajmie to dosłownie kilka chwil i uchroni Was przed zwrotem do poprawy.

Korzystaj z opcji „zgłoś”

W przypadku, kiedy opis zlecenia wydaje się nad wyraz rozbudowany w stosunku do jakości zamówienia – zgłoś to nam! Zlecenie to trafi na moderację i obsługa serwisu zweryfikuje, czy przypadkiem tekst nie został zamówiony w zaniżonej jakości lub nie zawiera błędów, które uniemożliwiają jego realizację. Wielu autorów zamiast „zgłoś” – daje „odrzuć”, co oczywiście rozwiązuje ich jednostkowy problem, ale niestety nie sprawia to, że klienci otrzymują komunikat zwrotny. W takim systemie nadal w zapleczach będą się pojawiać teksty co najmniej tematyczne, a w tematycznych te specjalistyczne…

Każdy ma prawo do błędów

Nasza moderacja dobrze wie, że tylko ten, kto nic nie robi, nie popełnia błędów, dlatego w systemie jej pracy ustalone zostało, że do trzech błędów poprawi Wam bez problemu i cofania całego tekstu do poprawy. Brakuje Ci przecinka przed „że”, coś się pomieszało w odmianie? Spokojnie, jeśli to jednostkowa wpadka, poprawimy ją za Ciebie. Jeśli jednak w tekście pojawia się znacznie więcej uchybień i już po pierwszym akapicie jest sporo do poprawy, to nasz zespół odsyła tekst wskazując przykładowe błędy.

Słowem kluczowym jest tu właśnie określenie „przykładowe”. Nie wskażemy Wam wszystkich błędów, nie wymienimy każdej literówki i nie opiszemy, jak zmienić tekst – to Wasz tekst! Wasze dzieło! Jeśli odsyłamy do poprawy, sprawdźcie go od A do Z jeszcze raz – jest 36 h na poprawę i naprawdę czas ten można wykorzystać na rozwianie wszelkich wątpliwości.

Kończąc ten wpis, życzymy Wam wszystkim owocnej współpracy z TextBookers.com w 2021 roku, ale przede wszystkim ciepła, spokoju, celów możliwych do osiągnięcia i marzeń, za którymi będziecie nieustannie podążać!

 

 

 

 

Poprzedni Post: Szybciej + łatwiej = lepiej w TextBookers.comNastępny Post: Interpunkcja w pigułce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.