Kto może zostać copywriterem?

Na rynku stale pojawiają się ogłoszenia oferujące pracę copywritera. Jednak pytanie brzmi: czy rzeczywiście każdy może zostać copywriterem? Mimo że jest to bardzo popularny zawód i wydaje się, że nie potrzeba jakichś specjalnych zdolności, które umożliwią pisanie tekstów reklamowych, copywriting nie jest zajęciem dla każdego.

Na czym polega praca copywritera?

Powstało już wiele poradników opowiadających o pracy copywritera, które przybliżają wady i zalety tego zajęcia. Warto jednak przypomnieć, że copywriter nie tylko tworzy teksty. W istocie jest małą agencją wydawniczą, ponieważ sam pisze, redaguje, robi korektę i decyduje, czy taki tekst powinien znaleźć się na stronie klienta. Dlatego dobry copywriter musi mieć nie tylko lekkie pióro, ale również szereg innych umiejętności, dzięki którym finalny produkt jego pracy będzie zgadzał się z koncepcją zlecenia.

Należy również wziąć pod uwagę, że są różne rodzaje copywritingu. Teoretycznie copywriter to osoba, która pisze teksty, jednak definicja mówi również, że jego zadaniem jest także tworzenie treści reklamowych. Ze względu na to, copywriter powinien również orientować się w psychologii sprzedaży, najnowszych trendach marketingowych oraz socjologii. Osoby, które myślą, że praca copywritera polega na tworzeniu tekstów zbliżonych do literackiej prozy albo podobnych do artykułów typowo dziennikarskich, niestety będzie musiał zmienić swój sposób rozumowania. Często podejmując się pracy copywritera trzeba porzucić utarte schematy, ponieważ standardowe treści nie będą odpowiednie.

Co tworzą copywriterzy?

Aby określić, czy praca copywritera jest dla Ciebie, warto jest wiedzieć, jakie treści są na co dzień pisane przez copywriterów. Najczęściej są to teksty na strony internetowe. W zależności od charakteru strony będą potrzebne odpowiednio dostosowane teksty. Na przykład, dla sklepu internetowego z pewnością trzeba będzie przygotować tekst reklamowy na kilka kategorii, a do tego jeszcze dojdą opisy produktów. Copywriterzy tworzą także artykuły sponsorowane do prasy i na różne portale internetowe, więc potrzeba również odpowiednich zdolności marketingowych, żeby napisać tekst, który zachęci potencjalnego klienta do kliknięcia w link i przejścia do promowanej strony. Copywriter może też pisać specjalistyczne artykuły oraz teksty na bloga, tak więc jest to bardzo szeroki zakres działalności.

Copywriting obejmuje także treści do newsletterów oraz teksty na landing page, a także wymyślanie sloganów i haseł reklamowych, nazw firm oraz reklam prasowych, radiowych lub telewizyjnych. Jak widać copywriter musi orientować się w wielu formatach, a także w różnorodnych tematach. Jednego dnia będzie pisać o zabawkach dla dzieci, a kolejnego może tworzyć treści na stronę internetową o wózkach widłowych. Ze względu na to copywriter powinien być przede wszystkim nastawiony na stałe poszerzanie wiedzy w wielu tematach.

Czy każdy może zostać copywriterem?

Praca copywritera wcale nie należy do najłatwiejszych. Każdego dnia trzeba wypisać tysiące znaków i przebrnąć przez różnorodne zlecenia, dlatego należy wykazać się nie tylko dużą kreatywnością, ale również i szybkością wykonywania zadań, żeby przekuć to na dobry zarobek (szczególnie jeśli decydujesz się na bycie freelacerem). Należy również brać pod uwagę to, że copywriter, który nie jest zatrudniony na umowę, często pracuje więcej niż standardowe 8 godzin. Jednak swoich sił może spróbować każdy, kto chce podjąć się wyzwania. Jeśli myślisz, że praca copywritera jest dla Ciebie, na platformie Textbookers możesz sprawdzić, czy copywriting jest zajęciem, w którym się odnajdujesz. Zrealizuj kilka zleceń i przekonaj się, czy copywriting jest Ci pisany.

Poprzedni Post: Jak wygląda praca copywritera?Następny Post: Jak zlecić tekst w serwisie Textbookers?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.