Opis produktu bez tajemnic

Opisy produktów to teksty seo, wobec których klienci stawiają bardzo różne wymagania, a sam sposób ich tworzenia nie jest szablonowy dla wszystkich, dlatego w tym wpisie postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze kwestie związane z pisaniem dobrych treści sprzedażowych. Zapotrzebowanie na nie bowiem stale rośnie, a trendy związane z formą samych opisów powodują, że copywriterzy mogą mieć dziś problem z tym, jak napisać opis produktu tak, aby otrzymać za niego najwyższą ocenę. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik przybliży tę kwestię.

Opis produktu, czyli co?

Rzeczą dość oczywistą wydaje się, że opisy produktów to merytoryczne, rzeczowe i atrakcyjne pod względem sprzedażowym teksty seo, przy realizacji których nie wystarczy w treści wprowadzić słowo kluczowe. Konieczne jest zatem, aby autor takiego tekstu zaznajomił się z produktem; jego cechami, danymi technicznymi oraz przeznaczeniem i ostatecznie zawarł te wszystkie informacje w swojej treści. To jednak nie wszystko. Treść ta bowiem powinna być dodatkowo skonstruowana tak, aby zachęcać czytelnika do zakupu właśnie tego produktu. Co więcej, powinna być uniwersalna i niesezonowa. I tu właśnie najczęściej pojawiają się pierwsze problemy z realizacją dobrego opisu produktu, zwłaszcza, że coraz częściej opisy te to nie krótkie treści seo, a teksty, w których klienci oczekują stosowania języka korzyści czy też wprowadzają pulę słów zakazanych, co może utrudniać pracę autorom niezaznajomionym z tym tematem.

Cecha – zaleta – korzyść

Sięgając po najprostszy przykład, weźmiemy na warsztat lodówkę w kolorze inox. Aby objaśnić zasadę przejścia od cechy do korzyści, posiłkować się będziemy tylko tą jedną posiadaną daną. A zatem cechą naszego produktu będzie jego kolor inox. Jaka zaleta może wynikać bezpośrednio z takiej cechy? Na przykład uniwersalny kolor. Określenie tej zalety otwiera copywriterom drogę do sformułowania korzyści, a więc takiego zastosowania danego produktu, który sprawdzi się właśnie w przypadku potencjalnego nabywcy i będzie w 100% odpowiadał na jego potrzeby. W przypadku przykładowej lodówki korzyść może być sformułowana w następujący sposób:

Jej uniwersalny kolor idealnie pasuje do wszystkich wnętrz i świetnie komponuje się z każdą kolorystyką. Niezależnie od tego, czy Twoja kuchnia urządzona jest w stylu klasycznym, industrialnym czy boho, lodówka w kolorze inox zawsze będzie stanowić harmonijny element przestrzeni.

Mamy zatem trzy elementy odnoszące się de facto do jednego parametru, które w zasadniczy sposób wpływają na jakość opisów produktów. Cecha jest bowiem jedynie daną, wynikającą ze specyfikacji produktu, zaleta jest cechą opisaną za pomocą funkcji, natomiast korzyść to całe spektrum cechy, zalety i ich zastosowania w życiu codziennym.

Schemat dla omawianego przykładu będzie wyglądał następująco:

Co, kiedy i gdzie?

W zleceniach na krótkie opisy produktów nie ma miejsca na złożone opisy korzyści, dlatego w takich treściach wystarczy opierać się na zaletach wynikających z poszczególnych cech produktów i ich harmonijnym wkomponowaniu w treść. W przypadku jednak dłuższych opisów, przynajmniej podstawowe parametry – charakterystyczne dla danego produktu i takie, które wskazuje klient, warto opisać w oparciu o użytkowe korzyści, wynikające z zakupu właśnie tego modelu.

Wymienianie samych cech zgodnie ze specyfikacją, bez odniesienia się do użytkowego ich zastosowania i tego, w jaki sposób mogą one zaspokajać potrzeby potencjalnych nabywców, jest natomiast najmniej właściwym sposobem na realizację takich zleceń, chyba że opis zlecenia jasno formułuje taką potrzebę.

Język ma znaczenie

Opisy produktów powinny być pisane w taki sposób, aby zachęcać do zakupów. W większości przypadków nie jest konieczna znajomość technik marketingowych, jednak spójny język i estetyczna stylistycznie kompozycja tekstu jest bardzo ważna. W przypadku opisów specjalistycznych produktów z różnych dziedzin przyda się także zastosowanie języka branżowego.

We wszystkich takich treściach warto jednak unikać pewnych słów i sformułowań, które wraz z upływem czasu mogą sprawiać, że tekst przestanie być aktualny. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku wielu produktów ich opisy będą wykorzystywane przez co najmniej kilka sezonów. Używanie słów takich jak najnowszy, najnowszej generacji, najświeższy, najnowocześniejszy jest z reguły niewskazane, chyba że opis zlecenia wskazuje inaczej. Z kolei z powodu tego, że świadomość konsumentów w naszym kraju stale rośnie, wykorzystywanie słów takich jak gwarantujemy (coś), to gwarancja (czegoś), również może się okazać zgubnym zabiegiem. Lepiej sięgać po mniej ostateczne stwierdzenia – może zapewniać…, świetnie nadaje się do…

Opisy produktów to, jak widać, prawdziwe wyzwanie! Pozornie proste w pisaniu treści, wymagają jednak znajomości kilku zasad, ułatwiających ich realizację. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki umożliwią naszym autorom tworzenie ich na najwyższym poziomie.

 

 

 

Poprzedni Post: Poprawa i reklamacja w TextBookers.com krok po kroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.