W zespole TextBookers witamy nierezydentów podatkowych

W zespole TextBookers witamy nierezydentów podatkowych
Podziel się ze znajomymi :)Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0

Wraz z ostatnio przesłaną wszystkim użytkownikom informacją o zmianie regulaminu serwisu TextBookers, wprowadziliśmy rozwiązanie umożliwiające współpracę z serwisem już nie tylko osobom zamieszkującym w Polsce i rozliczającym się z polskim Urzędem Skarbowym, ale też autorom zza granicy. W regulaminie pojawiły się zatem nowe zapisy, które warto przybliżyć zarówno obecnym, jak i nowym autorom.

Rezydent czy nierezydent?

Pojęcie rezydenta i nierezydenta podatkowego w Polsce, zgodnie z ustawą, odnosi się do osób fizycznych i właśnie takich użytkowników dotyczy w naszym serwisie. Deklaracja w tej sprawie stała się zatem konieczna i każdy zarówno współpracujący z nami copywriter, jak i kandydat na autora tekstów SEO, musi ją złożyć, aby współpracować z TextBookers.

Dla większości autorów będzie to tylko formalność i jednym kliknięciem potwierdzą dotychczasowy status podatkowy. Wchodząc w zakładkę „realizuj zlecenia” pojawi się formularz, w którym należy wybrać jedną z dwóch opcji:

a) Jestem rezydentem podatkowym RP       

b) Nie jestem rezydentem podatkowym RP

nierezydenci dobrze

Przy obu deklaracjach pojawia się także ikona informacji, która odpowiada zapisom właściwej ustawy. Dla pewności przypomnimy tylko, że Rezydent podatkowy w RP to osoba, która:

a)      zamieszkuje na terytorium RP powyżej 183 dni w roku,

b)      ma na terytorium RP centrum interesów gospodarczych (np. stałe źródło dochodu, firma) lub osobistych (żona, dzieci, dom).

Wybór tej właśnie opcji potwierdza utrzymanie dotychczasowego sposobu rozliczania i nie zmienia nic w tym zakresie. Nie ma zatem konieczności zmiany, czy potwierdzania wcześniej podanych danych odnośnie właściwości Urzędu Skarbowego, adresu oraz numeru konta, a więc można kontynuować współpracę z serwisem na niezmienionych zasadach.

Jestem nierezydentem podatkowym, jakie formalności mnie czekają?

Dla osób, które złożą deklarację o tym, iż nie są rezydentami podatkowymi w Polsce przygotowaliśmy nieco zmieniony formularz, który po złożeniu takowej deklaracji, będzie trzeba wypełnić. Analogicznie, jak w przypadku rezydentów, poprosimy takich użytkowników o określenie adresu, numeru konta do rozliczeń i podanie dodatkowych danych kontaktowych. W przypadku nierezydentów podatkowych nie pojawi się natomiast właściwość Urzędu Skarbowego, ponieważ zgodnie z ustawą, właściwość tę wskazuje ustawodawca. W przypadku współpracy z TextBookers, właściwym dla rozliczania zryczałtowanego podatku od dochodu dla nierezydentów jest Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie.

Koszty, podatki i deklaracja roczna

Zgodnie z treścią zmienionego regulaminu, copywriterzy, niebędący rezydentami podatkowymi RP, rozliczają się z Serwisem w oparciu o 20% zryczałtowany podatek dochodowy, który będzie potrącany i odprowadzany przy każdej wypłacie na właściwy rachunek Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie. Koszty przelewu dla takich użytkowników nie ulęgają zmianie i wynoszą 3 zł od każdej wypłaty. Zmianie wobec nierezydentów nie ulega także sam rachunek do wypłaty, poza kwestiami rozliczenia podatku.

Nierezydenci podatkowi, którzy dokonają co najmniej jednej wypłaty wynagrodzenia z serwisu w danym roku podatkowym otrzymają od serwisu rozliczenie roczne, przygotowane według wzorca formularza IFT-1/IFT-1R. Termin dostarczenia copywriterom takich deklaracji w formie elektronicznej musi zamknąć się do końca lutego. Deklarację tę serwis składa także w Urzędzie Skarbowym w wersji elektronicznej (do końca stycznia).

Wszyscy autorzy, którzy nie są rezydentami podatkowymi na terytorium RP zobligowani są do uwzględnienia dochodu z serwisu TextBookers w swoich rocznych zeznaniach składanych w kraju, w którym rozliczają swoje dochody.

Osoby zainteresowanie szczegółami związanymi z nierezydencją podatkową na terytorium naszego kraju odsyłamy do zapoznania się z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>