Wziąć czy wziąść? / Wziac czy wziasc?

wziac-czy-wziasc

Pomimo faktu, że pisownia i wymowa czasownika „wziąć” była najczęściej popełnianym błędem w internecie, w 2018 roku i od tego czasu opracowania oraz wyjaśnienia na ten temat pojawiają się nieustannie, to problem wziąć czy wziąść nadal dla wielu nie ma jednoznacznego rozwiązania. Z powodu jeszcze większej ignorancji językowej, wiele osób pomija wszelkie polskie znaki. Formułują one zapytanie wziac czy wziasc – na szczęście wyszukiwarki odpowiedź definiują poprawnie.

wziąć czy wziąść

Zdecydowanie nie „wziąść”, a zawsze „wziąć”.

Niezależnie od tego, czy mamy na myśli fizyczną czynność sięgnięcia po coś, czy niematerialne odniesienie się do tego, iż rozpoczniemy jakieś działanie, czy też kiedy mowa o rozpoczęciu aktywności w jakimś zakresie – zawsze z samym „ć” na końcu. Aby to zapamiętać, warto sięgnąć po źródło tego czasownika. Wielu językoznawców dopatruje się w dawnym wyrazie „jąć” – odpowiedniku współczesnego „zacząć”.

Można również skorzystać z zabawnego i dość popularnego powiedzenia, które pozwala od razu zapamiętać właściwą pisownię i wymowę. „Jeśli naprawdę chcesz wziąść tą rzecz, to możesz braść” – tu chyba przekaz jest jednoznaczny.

Przykłady:

Można wziąć tyle prospektów, ile się chce.

To dobry czas, aby wziąć na siebie odpowiedzialność.

Czas wziąć się do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.