Imponderabilia, czyli co?

Język polski jest prawdziwą skarbnicą pięknych słów, które wykorzystywać można w wielu sytuacjach. Dają one takich wachlarz możliwości, że z powodzeniem unikać można powróżeń w tekstach, a jednocześnie znacznie podnosić ich wartość merytoryczną. Warto jednak  poznać ich znaczenie, zanim na dobre zaczniemy z nich swobodnie korzystać. Weźmy na przykład na warsztat słowo imponderabilia. Znaczenie, synonimy i przykłady użycia tego słowa mogą Wam się przydać!

IMPONDERABILIA ZNACZENIE SYNONIMY I PRZYKŁADY UŻYCIA

Słowo to ma swoje korzenie w języku łacińskim i oznacza dosłownie wszystkie rzeczy, zjawiska i elementy rzeczywistości, które mają na nią istotny wpływ i z tego powodu są ważne/istotne dla określonej społeczności. Są jednocześnie niematerialne, dość subiektywne i przez to nie dają się opisać w jasnych ramach definicyjnych. Nieokreślone, niedające się zmierzyć – dosłownie. Brzmi dość zawile? Faktycznie zakres elementów, jaki wpisuje się w ramy imponderabiliów, może powodować nieco kłopotów przy próbie wykorzystania tego słowa. Przydadzą się konkretne przykłady.

Imponderabiliami są wszelkie idee, uczucia, teorie, nurty myślowe, przekonania (te pozytywne i te negatywne), tradycja, a także normy. Są to zatem: Bóg, Honor, Ojczyzna, ale nie tylko. To także miłość, wierność, historia, równość, prawdomówność, język. W ramach imponderabiliów wymienić można także lęk, uprzedzenia rasowe, szowinizm, patriarchat i wiele, niestety negatywnych teorii i przekonań społecznych.

Można inaczej?

Słowo imponderabilia jest uniwersalne i z tego powodu bardzo trudno znaleźć dla niego idealny synonim. „Ważne elementy rzeczywistości”, „uniwersalia”, „ideały” – w zależności od tego, jakie imponderabilia mamy na myśli – mogą właściwie zastąpić to słowo. Ważne, że słowo to nie posiada liczby pojedynczej, dlatego zawsze mówimy o pewnym zbiorze lub kilku elementach. Słowo imponderabilium nie istnieje i tworzenie go do opisu jednej tylko rzeczy jest niepoprawne.

Aby wyczerpać temat, warto jeszcze wiedzieć, że antonimem dla słowa są ponderabilia – te elementy która da się konkretnie opisać; zważyć, zmierzyć czy określić).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.