Myślę, więc jestem i … do tego sprawnie posługuję się językiem polskim. Wiem zatem, która z form wymyślić czy wymyśleć jest poprawna! Na pewno? Sprawdźmy przyglądając się temu, nieoczywistemu niestety dla niektórych, przypadkowi.

Czasownik, o którym mowa, swoje źródło ma w słowie „myśleć”. A zatem jego poprawna forma to oczywiście – wymyślić. Nie, nie jest to błąd pisarski. Forma wymyśleć jest niepoprawna i w żadnym przypadku nie należy jej stosować! Aż do XVIII wieku, w języku polskim funkcjonował jedyny poprawny czasownik „myślić” i to on właśnie stanowi podstawę dla poprawnej pisowni. Słowo „myśleć” było formą gwarową, która tak się rozpowszechniła, że zastąpiła w końcu uznany za prawidłowy czasownik „myślić” i weszła do kanonu poprawnej polszczyzny.
Jak łatwo uniknąć błędu i unaocznić sobie jedyną poprawną formę? Zastanawiając się nad poprawną pisownią, warto utworzyć od tego czasownika czas przeszły. Wymyślić – wymyśliłem – brzmi całkiem sensownie, natomiast wymyśleć – wymyślełem(?) – z pewnością nie.
Przykłady
Trudno jest wymyślić optymalne rozwiązanie.
Zanim rozpoczęte zostaną prace, trzeba wymyślić sposób dostarczenia materiałów.
Wymyśliłem dobre założenie do tego projektu.