Jeszcze lepszy import zleceń w TextBookers.com

Jeszcze lepszy import zleceń w TextBookers.com
Podziel się ze znajomymi :)Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0

Korzystacie już z naszego importu zleceń, który pozwala na natychmiastowe dodanie do serwisu nieograniczonej liczby zleceń? Jeśli tak, to na pewno spodobają się Wam nowe możliwości, jakie daje to narzędzie, a jeśli nie, to może właśnie one przekonają Was, że import zleceń to prosty i bardzo funkcjonalny sposób na tworzenie projektów w serwisie TextBookers.com

Dla wszystkich zainteresowanych przypominamy wpis, w którym opisywaliśmy podstawowe zasady działania importu Import zleceń i nowości w API – Blog TextBookers.com oraz ten o rozbudowie możliwości, jakie daje nasz import zleceń Szybciej + łatwiej = lepiej w TextBookers.com – Blog TextBookers.com.

Co od tego czasu się zmieniło? Spieszymy z wyjaśnieniem.

 

Zlecenia indywidualne w imporcie

Import daje dziś możliwość nie tylko dodawania zleceń do puli ogólnej, ale też dedykowania ich konkretnym copywriterom. Wiemy, że nasi klienci mają swoich ulubionych autorów i dlatego właśnie przygotowaliśmy zmianę, która pozwala dodawać zlecenia bezpośrednio właśnie im, bez konieczności robienia tego ręcznie. W przykładowym pliku z opcjami dodatkowymi za pozycją „opis zlecenia” pojawia się kolumna „nazwy użytkownika”. Jak dodać to do pliku? W docelowym dokumencie csv wystarczy wpisać nazwę ulubionego copywritera właśnie w tym miejscu, aby zlecenie trafiło bezpośrednio do niego. Jeśli wskazany autor w ciągu 24 gadzin nie przyjmie propozycji, zlecenie takie trafi do zakładki „oczekujące na przydzielenie”, gdzie jest możliwość zarówno przekierowania zlecenia innemu copywriterowi, jak i oddania go do zleceń dostępnych dla wszystkich piszących.

Dodaj zlecenia ekspresowe jednym kliknięciem

To jednak nie wszystko. Dokładnie w tym samym pliku, za pozycją „nazwa użytkownika” pojawia się znacznik „tak” lub „nie”. Te właśnie komendy dotyczą zleceń dodawanych w trybie normalnym i tekstów ekspresowych. Jeśli tekst potrzebny jest pilnie, z terminem realizacji w 48 godzin, w kolumnie tej należy wpisać tak. Jeśli natomiast nie ma takiej potrzeby, może pominąć tę kolumnę, nie uzupełniając jej zawartości.

Obie funkcje wykorzystane mogą być zamiennie, a zatem dowolnie można przyporządkowywać konkretnych autorów do konkretnych tekstów, a resztę zleceń kierować do puli ogólnej, nadając jednocześnie poszczególnym zleceniem status ekspresowy, a innym tryb zlecenia realizowanego w 120 godzin.

Automatyczne tworzenie projektów

Do tej pory import zleceń wymagał stworzenia właściwego katalogu na liście projektów przed momentem importu pliku csv. W innym wypadku wszystkie zlecenia trafiały do projektu domyślnego i nierzadko przysparzało to wielu trudności w sprawnym zarządzaniu treściami. Zmieniliśmy to zatem i w tej chwili, nadając jednolitą nazwę projektu w pliku we właściwej kolumnie (lub nadając kilka takich nazw), projekt lub projekty te dodadzą się automatycznie po poprawnym wgraniu importu. Nazwy tych projektów pojawią się automatycznie na liście projektów klienta, a w momencie oddawania przez moderację zleconych tekstów, będą one przypisywane do stworzonych katalogów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>